לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "סוציולוגיה של הדת"

מ (בוט החלפות: אסלאם;)
ה'''סוציולוגיה של הדת''' היא תחום ב[[סוציולוגיה]] העוסק בפרקטיקות, במבנים חברתיים, ברקע ההיסטורי, בנושאים כלל עולמיים ובתפקידים של הדת ב[[חברה]]. בסוציולוגיה של הדת ישנו דגש מיוחד על הדת כתופעה הקיימת כמעט בכל החברות, גם כיום וגם בכל ההיסטוריה האנושית המתועדת. הסוציולוגים של הדת מנסים להסביר את ההשפעה של החברה על הדת ואת ההשפעה של הדת על החברה, או במילים אחרות, את יחסי הגומלין הדיאלקטיים ביניהם.
 
אפלטון זה חרא גדול מאוד מאוד והמורה שלנו חורשת על זה
==סוגים של התארגנות דתית==
למה לא על סקס
לאורך השנים סוציולוגים רבים ביקשו לסווג את הדתות השונות: [[מקס ובר]] חילק את הדתות השונות לשני [[טיפוס אידאלי|טיפוסים אידאלים]] - כנסייה וכת (sect). בעוד שכנסייה מבקשת להכליל את כל האנשים באזור נתון, מרגע לידתם ועד מותם, תחת כנפיה, כת היא קבוצה דתית שפרשה מהכנסייה ומתבססת על בחירה מודעת של המאמין להיות חלק מהקבוצה.
 
רוי ווליס סיווג את הארגונים הדתיים על פי שני ממדים - האם הארגון נתפס בקרב החברה בה צמח כלגיטימי ומכובד וכיצד הארגון תופס את עצמו - האם כדרך היחידה להגיע לגאולה או דרך אחת מני רבות. לפי גישה זו:
*כנסייה - נתפס כלגיטימי בעיני החברה וכדרך היחידה לגאולה בעיני המאמינים.
*sect (כת) - נתפס כסוטה מן הנורמה המקובלת וכדרך היחידה לגאולה בעיני המאמינים.
*cult - נתפס כסוטה מן הנורמה המקובלת וכדרך אחת מני רבות לגאולה.
*דנומינציה (denomination) - נתפסת כלגיטימית בעיני החברה ולא רואה עצמה כדרך היחידה להגיע אל הגאולה.
 
בשונה מהמשמעות השלילית המיוחסת למילים "כת" ו "סקטה" בשפה היומיומית, הסוציולוגים נותנים למושגים אלו הגדרות מדויקות ללא הקונוטציה השלילית הנלוות ורואים בקבוצות אלו סוג נוסף של התארגנות דתית.
 
==רקע כללי==
משתמש אלמוני