לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "מפקח (חינוך)"

נוספו 67 בתים ,  לפני 10 שנים
מ
אין תקציר עריכה
(הרחבה בעזרתו של אבי (מידע אישי))
מ
במוסדות החינוך בכל רמות החינוך, למפקח הסמכות המקצועית הבלעדית לאשר את שיבוץ המורים למשרה קבועה במערכת. המפקח הוא המוסמך המקצועי הבלעדי להמליץ על פיטורי מורה שכשל במלאכת ההוראה או החינוך.
 
להבדיל ממנהל בית הספר, העוסק בניהול שוטף של בית הספר והוא חלק מצוות המוסד החינוכי, המפקח אינו חלק מצוות בית הספר אך הוא מגיע תדירות לביקורים מקצועיים. זוהי אחת מחובותיו הבסיסיות.
 
באחת משתי דרכים בוחר המפקח לעבוד:
*בגישה ההיררכית, המסורתית והמקובלת עדיין על הרוב, המפקח הוא [[מומחה]] הפועל מעמדתו ה[[סמכות|סמכותית]] כלפי המורה.
*בגישת [[אימון קוגנטיבי|האימון הקוגניטיבי]] המפקח והמורה פועלים ביחד על מנת ל[[העצמה|העצים]] את יכולותיו של המורה. בישראל גישת המנהיג-המדריך הזו, ננקטת רק על ידי חלק מהמפקחים בשיתוף מנהלי ומוסדות החינוך, ביוזמתם או ביוזמת הממונים הישירים עליהם.
 
ארגון עבודת המפקחים החינוכיים הוא חלק אורגני מן התבנית הארגונית הכללית של משרד החינוך, תבנית שתי וערב. ובהתאם, כולל מנגנון הפיקוח מפקחים המנותבים לעיסוק ממוקד באחד מן הנתיבים הבאים או במשולב:
*הנתיב המקצועי: מפמ"רים (מפקחים ראשיים) לתחומי לימוד מוגדרים. כגון: מתמטיקה, תנ"ך, ערבית, עברית, אזרחות, זהירות בדרכים ועוד ועוד
*נתיב אגפי גיל: גן, יסודי, על יסודי [חטיבות ביניים (ז'-ט'), חטיבות עליונות (י'-י"ב), תיכוניים 4 שנתיים (ט'-י"ב)]
*נתיב המגמה: חינוך ממלכתי, חינוך ממלכתי-דתי, חינוך מוכר שאינו רשמי. בתוך החינוך הממלכתי מתקיימת לרוב חלוקת עבודה גם לפי עדה: יהודי, ערבי, דרוזי, צ'רקסי
 
==בישראל==
בישראל, בהתאם ל[[חוק חינוך ממלכתי]], משרד החינוך הוא מעבידם הישיר של המפקחים, הוא המנווט והמדריך אותם בעבודתם. ובהתאם, מינוי מפקחים חינוכיים וקביעת סדרי הפיקוח הם בסמכותו של משרד החינוך, בשיתוף נציבות שירות המדינה.
 
ארגון עבודת המפקחים החינוכיים הוא חלק אורגני מן התבנית הארגונית הכללית של משרד החינוך, תבנית שתי וערב. ובהתאם, כולל מנגנון הפיקוח מפקחים המנותבים לעיסוק ממוקד באחד מן הנתיבים הבאים או במשולב:
במטה משרד החינוך, המזכירות הפדגוגית ואגפי הגיל המקצועיים מטעמה, הם האחראים להדרכתם המקצועית של המפקחים. דרגת המנווטים במטה היא גם כן דרגת פיקוח ובעברם, רובם היו מפקחים "מן השורה" במוסדות החינוך.
*הנתיב המקצועי: מפמ"רים (מפקחים ראשיים) לתחומי לימוד מוגדרים. כגון: [[מתמטיקה]], [[תנ"ך]], [[ערבית]], [[עברית]], אזרחות, זהירות בדרכים ועוד ועוד
*נתיב אגפי גיל: [[גן ילדים]], [[בית ספר יסודי]], על יסודי [חטיבות[[חטיבת ביניים]] (ז'-ט'), חטיבות[[חטיבה עליונותעליונה]] (י'-י"ב), תיכוניים 4 שנתיים (ט'-י"ב)]
*נתיב המגמה: חינוך ממלכתי, חינוך ממלכתי-דתי, חינוך מוכר שאינו רשמי. בתוך החינוך הממלכתי מתקיימת לרוב חלוקת עבודה גם לפי עדה: [[יהודי]], [[ערבי]], [[דרוזי]], [[צ'רקסי]].
 
במטהמטה משרד החינוך, המזכירות הפדגוגית ואגפי הגיל המקצועיים מטעמה, הם האחראים להדרכתם המקצועית של המפקחים. דרגת המנווטים במטה היא גם כן דרגת פיקוח ובעברם, רובם היו מפקחים "מן השורה" במוסדות החינוך.
 
בעבודתם היומיומית מרבית המפקחים מופעלים באמצעות מנהלי מחוזות ומפקחי מחוז האחראים לטריטוריה מוגדרת. במסגרתה, לכל מפקח סמכות פעולה מוגדרת ברשויות חינוך מסוימות (אשר בדרך כלל חופפות לרשויות מוניציפאליות) בלבד.