לדלג לתוכן

פלביוס אאטיוס – הבדלי גרסאות

נוספו 22 בתים ,  לפני 12 שנים
מ
סבוי - תיקון קישור לדף פירושונים
אין תקציר עריכה
מ (סבוי - תיקון קישור לדף פירושונים)
בגאליה הביס אאטיוס את הוויזיגותים ב[[ארל]] ואילץ אותם לסגת ל[[אקיטן|אקוויטניה]]. לאחר מכן חיזק את גבול [[הריין]] והגן על [[נורקיום]] מפני התקפות ה[[שבטים גרמאנים|שבטים הגרמאנים]]. הוא הסית את פלקידיה להכריז על [[בוניפקיוס]], רוזן אפריקה, כמורד בקיסר, אך בסופו של דבר חזר בוניפקיוס להיות מועדף עליה, לא לפני שעורר מהומות באפריקה וקרא לעזרתו את ה[[ונדאלים]] מ[[היספניה]], וב-432 נקרא חזרה ל[[איטליה]] והוענק לו תואר [[פטריקיוס]]. אאטיוס, מאמין שפלקידיה החליטה להיפטר ממנו, יצא כנגד בוניפקיוס ונלחם נגדו בקרב ליד [[רימיני]] בקרב שנקרא גם [[קרב ראוונה]]. על אף שבוניפקיוס ניצח בקרב זה הוא נפצע פצעי מוות ומת מספר חודשים מאוחר יותר. אאטיוס נמלט ל[[דאלמטיה]] ובעזרתם של ההונים שתוגמלו באדמות הוחזר לכוח על ידי פלקידיה ב-433.
 
משנת 433 ועד ל-450 היה אאטיוס האישיות המרכזית במערב, תוך שהוא מנשל את פלקידיה מכוחה על ידי הטיית הגנרלים לצידו. ב-436 ה[[בורגונדים]] ניסו לנצל את התסיסה שעוררו ה[[בגאודאי]] כדי לתפוס עוד אדמות, אאטיוס הגיב בקריאה להתערבות ההונים ועשרים אלף בורגונדים נהרגו. בשנים שבין 440 ל-450 הוא היה עסוק בעיקר בבעיות בגאליה וב[[ספרד]]. ב-443 הוא ישב את הבורגונדים הנשארים ב[[סאבויסבויה (אזור)|סבויה]].
 
בשנת 451 פלש אטילה מלך ההונים לגאליה. אאטיוס, שהסתמך עד אז על כוחותיהם של ההונים כדי לבלום את השבטים הגרמאנים, החליט לכרות עם הגרמאנים ברית. הגרמאנים, שהיו מבוהלים כמוהו מן הפלישה ההונית, נענו. יחד עם [[תיאודוריד הראשון]] מלך הוויזיגותים (שאף נהרג בקרב), וקואליציה של שבטים גרמאנים, הצליח אאטיוס לנצח את אטילה בקרב ב{{ה|קרב במישורים הקטאלונים}} שנקרא גם קרב שאלון, כוחותיו של אטילה נסוגו אל מעבר ל[[ריין]] ולא איימו עוד על גאליה.
7,942

עריכות