הבדלים בין גרסאות בדף "אלן סמית'י"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוספו 89 בתים ,  לפני 10 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ
מ
'''אלן סמית'י''' ([[אנגלית]]: '''Alan Smithee'''; לפעמים נקרא '''אלן סמית'''') הוא [[קרדיט (יצירה)|קרדיט]] שמופיע ב[[סרט קולנוע]] שבו ה[[במאי קולנוע|במאי]] מסרב לחתום על הסרט שביים, משום שאינו שלם עם התוצאה הסופית.
 
== מקור השם ==
 
הבמאי הראשון שסירב כי שמו יופיע על סרט שיצר, וביקש מ[[איגוד הבמאים האמריקני|איגוד במאי הקולנוע]] ב[[הוליווד]] כי בכותרות הסרט יינתן הקרדיט ל"אלן סמית'י", הוא [[דון סיגל]]. היה זה בסרט "[[מותו של אקדוחן]]" שיצא לאקרנים בשנת [[1969]]. הסרט החל בבימויו של במאי אחר, אשר הסתכסך עם הכוכב [[ריצ'רד וידמרק]] ופוטר. סיגל הגיע על מנת להשלים את העבודה, ואף הוא הסתכסך עם וידמרק, שדרש כי תהיה לו שליטה אומנותית בבימוי הסרט ועריכתו. בסופו של דבר החליט סיגל כי אינו יכול לקבל קרדיט על בימוי הסרט, וביקש מאיגוד הבמאים כי בכותרות הסרט יירשם כי הבמאי הוא "אלן סמית'י", דמות דמיונית שהומצאה לצורך זה.
 
== התפשטות השימוש ==
 
במשך שלושים שנה זכה סמית'י לקריירת בימוי מפוארת, שכן בכל מקרה דומה של סכסוך בין במאי, כוכב ואולפן, שגרם לכך שהבמאי לא ראה בסרט את המוצר לו התכוון, ניתן היה לבקש כי הקרדיט על הבימוי יינתן ל"אלן סמית'י".
דוגמה נוספת לשימוש בשם "אלן סמית'י" ניתן למצוא ב[[גרסת במאי #מהדורה מיוחדת, עריכה מורחבת|גרסה המורחבת]] לסרט [[חולית (סרט)|חולית]], שנערכה ללא אישורו והשתתפותו של הבמאי, [[דייוויד לינץ']]. או אז, הבמאי סירב לשייך את שמו לפרויקט המורחב והתנגד בכל תוקף לעריכות הרבות שנעשו בסרט, שנערך לכדי 189 דקות (מתוך 137 דקות בגרסה הקולנועית) בצורה גסה, כאשר נעשה בו שימוש חוזר בסצינות רבות.
 
== איסור השימוש ==
עם הזמן, הפכו השם ומטרתו למוכרים יותר ויותר, ובמאים מסוימים החלו לדון בו תוך הפרת קוד השתיקה. ב1998ב-1998 יצא הסרט "סרטו של אלן סמית'י: הישרפי הוליווד הישרפי" בו אדם בשם אלן סמית'י מנסה ללא הצלחה להתנער מתוארו כבמאי הסרט, כיוון שהשם הבדוי היחיד בו מותר לו להשתמש הוא שלו. ארת'ור הילר, במאי הסרט, לא הסכים להתערבותו האומנותית של המפיק, ג'ו אסתרהאז ודרש להסיר את שמו. כך, נרשם כי במאי הסרט הוא אלן סמית'י. הסרט נכשל משמעוצתית הן כלכלית והן ביקורתית, אך הפרסום משך תשומת לב רבה.
 
בעקבותיה, מאז שנת [[2000]] אין [[איגוד הבמאים האמריקני|איגוד במאי הקולנוע האמריקני]] מאפשר עוד שימוש בשם זה, לאחר שה"סוד" נחשף לציבור הרחב, והוא דורש, במקרה של סכסוך מסוג זה, להשתמש ב[[שם במה]] ייחודי לאותו סרט. למרות זאת, ישנם סרטים שממשיכים להשתמש בקרדיט זה.

תפריט ניווט