לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ייאסו החמישי"

נוספו 18 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
תיקון קישור לדף פירושונים: ראס מיכאל (באמצעות AWB)
מ (תיקון קישור לדף פירושונים)
מ (תיקון קישור לדף פירושונים: ראס מיכאל (באמצעות AWB))
מעט לפני החלטתו של סבו מנליק ייאסו היתחתן עם רומן-וורק מנגשה, נכדתו של [[יוהנס הרביעי|הקיסר יוהנס]] ואחייניתה של הקיסרית טאיטו(אשת מנליק)<ref>Marcus, Menelik II, p. 238 .</ref> אולם הנישואין לא צלחו ולאחר מס' שנים הוא נשא את סבלה-וונגל חיילו נכדתו של מלך [[גוג'אם]] לשעבר ה[[נגוס]] [[תקלה היימנות (מלך גוג'אם)|תקלה היימנות]].
 
ייאסו עמד בפני [[דילמה]], להיות המייצג של הממסד שבנה מנליק, כמייצג של ה[[אליטה]] בממסד הקיים או לבנות מערכת פוליטית חדשה משל עצמו עם מינויים משלו ולהיות [[אבסולוטיזם פוליטי|שליט אבסולוטי]]. יש כל הזמן מאבק בין הריכוזיות לבין המגוון. ייאסו נמנע מלהכתיר את עצמו <ref>כנראה משום שטקס ההכתרה היה נוצרי מובהק.</ref>. אך בהעניקו לאביו ה[[מיכאל עלי|ראס מיכאל]] את התואר [[תוארי אצולה אתיופיים|נגוס]] ("מלך")ב-[[1914]], הכריז להלכה על היותו [[קיסר אתיופיה|קיסר]] <ref>לפי המסורת יכול כל בעל תואר להעניק תארים בדרגה אחת נמוכה משלו.</ref>.
 
ייאסו מנסה לבנות בעצמו ממסד פוליטי ורשת נאמנויות אישיות שתבטיח לו כוח – הוא מסרב לשמוע להנחיות מועצת השרים שמונתה לו, עוזב את [[אדיס אבבה]] ומנסה לארגן מהפכה פוליטית ב[[קרן אפריקה]]. ייאסו מנסה להחליף את נאמני סבו ב[[קואליציה]] המורכבת מבני שבטים אחרים. מכיוון שמערכת הנאמנויות של מנליק הייתה של [[שוואה]], המרכז, הוא פנה לפריפריות. הוא ניסה לבנות מחדש את מערך הכוחות ולהשתית אות על נאמנויות חדשות (קצת מ[[טיגראי]] בצפון, אך בעיקר מאזורי הדרום).
 
ומי שמוכתרת תחתיו היא הקיסרית [[זאודיתו, קיסרית אתיופיה|זאודיטו]],בתו של מנליק.
בראש מארגני המהפך עמד בן גילו של איאסו, טפרי מקונן(ידוע יותר בשם ההכתרתו [[היילה סלאסי]]), שאביו [[ ראס מקונן]] היה בן דודתו של מנליק ומחשובי עוזריו . עם הכתרת זאודיתו הוא מקבל את התואר [[ראס]] ואת תפקיד [[יורש העצר]] וממלא מקום בפועל של הקיסרית.חודש לאחר מכן הובס צבאם המשותף של איאסו ושל אביו הנגוס מיכאל ב[[קרב סגאלה]], וייאסו היסתתר 4 שנים עד שנתפס.
 
את שארית חייו בילה בבתי-כלא ובבריחות מהם עד שמת ב-1935.<ref>קרוב לוודאי שהומת עם תחילת הפלישה האיטלקית מחשש ש[[פאשיזם|הפאשיסטים]] ישחררוהו ויעשוהו קיסר מטעמם.</ref>
159,349

עריכות