לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "מקור מתח"

הוסרו 6 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
מ (←‏מקורות מתח אידאליים: עריכה (לא תזיק עוד עריכה לערך))
מ (←‏מקורות מתח מעשיים: עריכה, הגהה)
==מקורות מתח מעשיים==
[[קובץ:Source and load circuit.png|שמאל|ממוזער|250px|מעגל חשמלי עם מקור מתח מעשי (המורכב מ-R<sub>S</sub> ו-V<sub>S</sub>) וצרכן R<sub>L</sub>]]
באופן מעשי אין מקור מתח אשר עונה על ההגדרות התאורטיות הנ"ל ושמורושומר על מתח מדויק לחלוטין. למקור מתח מעשי ישנה התנגדות פנימית שנובעת מהמבנה הפנימי של המקור, בין אם בגלל המוליכים שמרכיבים אותו, ובין אם בגלל רכיבים חשמליים שונים שנמצאים בתוכו ומבצעים פעולות שונות כגון סינון רעשים, בחירת מתח מוצא רצוי מתוך טווח אפשרי, מעגלי ייצוב ומעגלי הגנה ובטיחות. ניתן לייצג את המקור המעשי על ידי הוספת ההתנגדות פנימית R<sub>S</sub>, אל מקור מתח אידאלי V<sub>S</sub>, כפי שמופיע בשרטוט. בעזרת השרטוט ניתן לראות שהמבנה הפנימי של מקור מתח משפיע גם על הביצועים שמפגין מקור המתח. לדוגמה, אם ההתגנגדות הפנימית של מקור המתח תהיה גדולה באופן משמעותי מהתנגדות הצרכן (R<sub>L</sub>) אזי רוב המתח של המקור האידאלי ייפול על ההתנגדות הפנימית של המקור, והצרכן יקבל מתח ששונה במידה מהותית מהמתח של המקור האידאלי. בצורה דומה, נוכחותה של ההתנגדות הפנימית משפיעה גם עלהזרם היוצא מהמקור המעשי, ומפחיתה אותו בשיעור מסוים. התנגדות פנימית גבוהה מידי, תגרום להגבלת הזרם שיכול המקור המעשי להפיק. לפיכך, נהוג להשתמש במקורות מתח מעשיים שבהם ההתנגדות הפנימית היא קטנה ככל האפשר, ובכל מקרה קטנה משמעותית מהתנגדות הצרכן שישתמש במתח של המקור.
 
על מנת לאפיין מקורות מתח מעשיים נגוד להשתמש במושגים הבאים:
ניתן לייצג מקור מתח מעשי על ידי הוספת ההתנגדות פנימית R<sub>S</sub>, אל מקור מתח אידאלי V<sub>S</sub>, כפי שמופיע בשרטוט. בעזרת השרטוט ניתן לראות שהמבנה הפנימי של מקור מתח משפיע גם על הביצועים שמפגין מקור המתח. לדוגמה, אם ההתנגדות הפנימית של מקור המתח תהיה גדולה באופן משמעותי מהתנגדות הצרכן (R<sub>L</sub>) אזי רוב המתח של המקור האידאלי ייפול על ההתנגדות הפנימית של המקור, והצרכן יקבל מתח ששונה במידה רבה מהמתח של המקור האידאלי. בצורה דומה, נוכחותה של ההתנגדות הפנימית משפיעה גם על הזרם היוצא מהמקור המעשי, ומפחיתה אותו בשיעור מסוים. התנגדות פנימית גבוהה מידי, תגרום להגבלת הזרם שיכול המקור המעשי להפיק. לפיכך, נהוג להשתמש במקורות מתח מעשיים שבהם ההתנגדות הפנימית היא קטנה ככל האפשר, ובכל מקרה קטנה משמעותית מהתנגדות הצרכן שישתמש במתח של המקור.
 
על מנת לאפיין מקורות מתח מעשיים נגודנהוד להשתמש במושגים הבאים:
;מתח ריקם V<sub>0</sub>: המתח שמפיק מקור המתח המעשי כאשר לא מחובר אליו צרכן חיצוני. במצב זה לא מוזרם זרם דרך ההתנגדות הפנימית, ומפל המתח עליה הוא אפס - מצב שבו מקור המתח מפיק כלפי חוץ את המתח האידאלי שבו.
;זרם קצר I<sub>0</sub>: הזרם בין הדקי מקור המתח כאשר יש ביניהן התנגדות אפס (מצב של [[קצר חשמלי]]). במצב זה כל המתח נופל על ההתנגדות הפנימית.
11,158

עריכות