לדלג לתוכן

אקסאי צ'ין – הבדלי גרסאות

נוספו 471 בתים ,  לפני 12 שנים
נערך ע"י משתמש:The devious diesel מחוץ לחשבון
(מפה)
(נערך ע"י משתמש:The devious diesel מחוץ לחשבון)
[[קובץ:China India western border 88.jpg|שמאל|ממוזער|250px|בוורוד - שטח המריבה אקסאי צ'ין]]
'''אקסאי צ'ין''' הוא איזור [[מדבר מלח]], לא מיושב ברובו, במשולש ה[[גבול|גבולות]] [[הודו]]-[[סין]]-[[פקיסטן]], המהווה כחמישית ממחוז [[ג'אמו וקשמיר]]. השליטה על השטח נתונה במחלוקת בין הודו ובין סין.
 
==גאוגרפיה==
מבחינה גאוגרפית מהווה האיזור חלק מ[[רמת טיבט]], ובמהלך [[שנות ה-50]] לא הכירה סין בגבול הבינלאומי ([[קו מקמהון]]), שהינו ירושה [[היסטוריה של הודו#הודו הקולוניאלית|מהמשטר הקולוניאלי הבריטי]] שהעניק את השטח להודו. סין טענה שהאזור הינו חלק מ[[טיבט]], ולאור טענתה לבעלות על טיבט, טענה סין גם לבעלות על איזור זה. ב-[[1959]] החלו להתרבות תקריות הגבול באיזור, והמשבר המרכזי אירע לאחר שהודו גילתה במפות סיניות שסין מחשיבה את האזור בשטחה ואף סללה במקום [[כביש]] המוביל לרמת טיבט. הכביש, המחבר בין אזור [[שינג'יאנג]] לרמת טיבט מהווה ציר אסטרטגי בראיית סין, והיא הגיבה בתוקפנות רבה לאור המחאה ההודית על סלילת כביש זה. תקריות הגבול באזור גברו לאור הכנסת כוחות של שני הצדדים אל תוך שטח המריבה. ב-[[20 באוקטובר]] [[1962]] פלשו כוחות סיניים לאזור וכבשו אותו. מאז האזור נמצא תחת שליטת סין ומהווה נקודת מחלוקת מרכזית המהווה אבן נגף מרכזית ביחסי שתי המדינות.
אזור אקסאי צ'ין נמצא מצפון ל[[הרי קונלון]] המערביים ומשתרע על פני 37,250 [[קמ"ר]]. ה[[רמה]] המדברית נמצאת בגובה רב (4,800-5,500 מטר מעל פני הים) וכוללת גם מספר [[ימת מלח|ימות מלח]]. מבחינה גאוגרפית מהווה האיזור חלק מ[[רמת טיבט]]. חלקו הצפוני של האזור מכונה "מישור סודה" ובו זורם הנהר [[קרקאש]] {{אנ|Karakash River}}.
 
==היסטוריה==
מבחינה גאוגרפית מהווה האיזור חלק מ[[רמת טיבט]], ובמהלךבמהלך [[שנות ה-50]] לא הכירה סין בגבול הבינלאומי ([[קו מקמהון]]), שהינו ירושה [[היסטוריה של הודו#הודו הקולוניאלית|מהמשטר הקולוניאלי הבריטי]] שהעניק את השטח להודו. סין טענה שהאזור הינו חלק מ[[טיבט]], ולאור טענתה לבעלות על טיבט, טענה סין גם לבעלות על איזור זה. ב-[[1959]] החלו להתרבות תקריות הגבול באיזור, והמשבר המרכזי אירע לאחר שהודו גילתה במפות סיניות שסין מחשיבה את האזור בשטחה ואף סללה במקום [[כביש]] המוביל לרמת טיבט. הכביש, המחבר בין אזור [[שינג'יאנג]] לרמת טיבט מהווה ציר אסטרטגי בראיית סין, והיא הגיבה בתוקפנות רבה לאור המחאה ההודית על סלילת כביש זה. תקריות הגבול באזור גברו לאור הכנסת כוחות של שני הצדדים אל תוך שטח המריבה. ב-[[20 באוקטובר]] [[1962]] פלשו כוחות סיניים לאזור וכבשו אותו. מאז האזור נמצא תחת שליטת סין ומהווה נקודת מחלוקת מרכזית המהווה אבן נגף מרכזית ביחסי שתי המדינות.
 
{{קצרמר|גאוגרפיה}}
משתמש אלמוני