לדלג לתוכן

מלכות המשנה של הקווקז – הבדלי גרסאות

מ (בוט מוסיף: zh:高加索總督區)
== היהודים במלכות המשנה ==
 
ההשלטות על הקווקז, שהיה מחולק לנסיכויות נוצריות ומוסלמיות רבות, הייתה בשלבים. השלטון החדש עצמו היה מעוניין בעיקר בשליטה צבאית, בזכויות מסחר ובהכנסות לאוצר,. הוא השאיר על כנן את הנסיכויות, ולח'אנים הוענקו דרגות קצונה של הצבא הרוסי. בתזכיר ששלח גנרל ירמולוב לצאר, בפברואר [[1817]], הדגיש כי רצוי לפרק את הנסיכויות בקווקז, אך מוטב שהדבר יעשה עם מות השליטים ולא על ידי סילוםסילוקם. למעשה נעשה הדבר גם בדרכים אחרות <REF>александров, горские евреия русский еврей 1882 No.44, עמ' 1670</REF>.
 
אולם שררת השליטים המקומיים הביאה את יהודי הכפרים לעבור לשורת המבצרים הרוסיים החדשים שהוקמו, מטעמי ביטחון פיזי ופרנסה, שכן חיילי וקציני המבצרים נזקקו למסחר הזעיר בו עסקו היהודים. כל מעבר למבצר כזה היה כרוך בהסכמתו של מפקד המבצר, או מפקדו הרוסי של האזור, והסכמה כזו לא תמיד ניתנה.
 
אחד המקרים בהם לא הסכימו הלישיטםהשליטים למעבר יהודים הייתההיה המקרה של קהילה היהודית בכפר אנדרי. משנכנסה אנדרי תחת החסות הרוסית והשליט המקומי התחייב לשלם לאוצר הרוסי סכומי כסף, גבר לחץ המיסים על האוכלוסייה, תוך הפלייה של היהודים. מטעמים אלה ביקשו, בשנת [[1822]] יהודי אנדרי רשות מן הגנרל אלכסיי ירמולוב לעזוב את כפרם והתיישבולהתיישב במקום אחר. אך הנסיך שבתחומו נמצא הכפר התנגד, כדי שהכנסותיו ממיסים לא יפגעו. . ירמולוב, שלא רצה לחדד את יחסיו עם הנסיך הנאמן לרוסיה בשל היהודים, לא נענה לבקשה, והם נאלצו להמשיך ולהאנק תחת עול המיסים הכבד.
 
== הנציבים העליונים של מלכות המשנה ==