לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קימון"

הוסרו 2 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
בוט החלפות: אויב;
מ (בוט משנה: pt:Címon)
מ (בוט החלפות: אויב;)
קימון היה חייל מבריק, והתגלה כאדם ישר, הגון ובעל רחמים. שמו נודע לרבים בעקבות דרגתו הצבאית הגבוהה ועל רקע היוזמות האסטרטגיות המבריקות שערך. ידוע כי לאחר ניצחון צבאי שעמד בראשו, הוא איפשר לבני בריתו לקחת לעצמם את כל התכשיטים של שבויי המלחמה ולהעביר לאתונה רק את השבויים שאין בידיהם תכשיטים או את אלו שאין ביכולתם לשמש כעבדים. בני הברית לעגו לו על כך - עד שחבריהם וקרובי משפחתם של השבויים פדו ושחררו כל אחד מהם תמורת כסף רב מאוד. הדבר השאיר בידיו כסף רב עד שהיה ביכולותו לדאוג למזון לחייליו שהספיק לחודשים ארוכים ועדיין להעביר חלק מהכסף לפוליס.
 
באותם הימים, אתונה ו[[ספרטה]] היו אוייבותאויבות זו לזו. באתונה שלט משטר דמוקרטי ואילו בספרטה שלטה [[אוליגרכיה]] צבאית. יחד עם זאת ולמרות העוינות ההדדית ביניהן, שתי הערים חברו זו לזו במאבק המשותף של יוון נגד [[האימפריה הפרסית]] במהלך שתי המלחמות הפרסיות בשנים [[500 לפנה"ס|500]] - [[449 לפנה"ס|449]] לפנה"ס. קימון עצמו תמך בספרטה וביקש לכונן הגמוניה משותפת של שתי ערי הפוליס. הוא שירת המלחמות הפרסיות, ולדברי פלוטארכוס: "בכל המצבים בהם יכולה מלחמה להעמיד אדם, עמד בהן קימון שווה בשווה כאילו היה תמיסטוקלס או אביו מיליטיאדס". ידוע שהוא ניהל את [[קרב סאלמיס]] ביד רמה ובהצטיינות יתירה.
 
קימון היה אוליגרך ותמך בחוקה של [[קלייסתנס]] שחילקה את הכוחות הפוליטיים בין המעמד הגבוה למעמד האמצעי. לעולם הפוליטיקה הוא הגיע לאחר שחבר ל[[אריסטידס]] ב[[ביזנטיון]], שהפך ברבות הימים למורהו הפוליטי. לפוליטיקה האתונאית עצמה הוא הגיע לאחר שאתונאים רבים החלו למאוס בתמיסטוקלס, ובשל כך הם החלו לקדם את קימון לכהן בתפקידים רמים בפוליס. כשכוחותיו של [[חשיארש הראשון|כסרכסס]] התקרבו לפוליס בשנת [[480 לפנה"ס|480]] לפנה"ס, החליט תמיסטוקלס לפנות את אתונה ולהתבסס אך ורק על כוח צבאי ימי. היה זה קימון שהוביל את תהלוכת הצעירים למקדש [[אתנה]] שנועדה לקבור את רסן הסוסים המלכותיים שלהם כמנחה לאלה, ולאחר מכן, פנה להתגייס לצי הימי.
271,876

עריכות