לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הפדרציה הבינלאומית של ארגוני האנטומיסטים"

מ
בוט החלפות: שנייה; ריו דה ז'ניירו;
מ (בוט החלפות: שנייה; ריו דה ז'ניירו;)
 
==פעילות==
בשנת 1910 נערך ב[[בריסל]] כנס הפדרציה הבינלאומי לאנטומיה השני. במהלך הכנס הוקמה ועדה לטיפול במינוח היסטולוגי. [[מלחמת העולם הראשונה]] קטעה את רצף הפעילות המתוכנן של הפדרציה והכנס השלישי נערך ב[[אמסטרדם]] רק ב-1930. ב-1936, הוחלט בכנס הרביעי שנערך ב[[מילאנו]] על הקמת הוועדה הבינלאומית למערכת מונחים באנטומיה (International Anatomical Nomenclature Committee (IANC)‎), אלא שבתקופת [[מלחמת העולם השניההשנייה]] לא יכלה הוועדה, כמו גם הפדרציה, לפעול.
 
בכנס השישי שנערך בשנת 1955 ב[[פריז]] התקבל פה אחד תקן המינוח החדש, הפריסיאנסיה נומינה אנטומיקה (Parisiensia Nomina Anatomica) שלימים כונה ה[[נומינה אנטומיקה]], פרי עבודתה של הוועדה הבינלאומית למערכת מונחים באנטומיה. הנומינה אנטומיקה היה תיקון שמרני של הבסלה נומינה אנטומיקה שנוספו לו 1,354 מונחים חדשים, הוא יצא לאור ב-1956 וכלל סך הכל 5,640 מונחים<ref name="Whitmore" />.
בכנס השביעי מונו ועדות משנה למערכות מונחים בהיסטולוגיה ובאמבריולוגיה. בשנת 1975 נערך הכנס העשירי ב[[טוקיו]], חברי הוועדה למערכת מונחים באנטומיה אישרו את המינוחים להיסטולוגיה ואמבריולוגיה שיצאו לאור שנתיים מאוחר יותר כנומינה היסטולוגיקה (Nomina Histologica) ונומינה אמבריולוגיקה (Nomina Embryologica) בתוך המהדורה הרביעית של נומינה אנטומיקה. בשנים הבאות יצאו לאור מהדורות נוספות של מערכות המונחים הללו.
 
ב-1985 נערך הכנס השנים עשר ב[[לונדון]] והתגלה קו שבר בין הוועדה הבינלאומית למערכת מונחים באנטומיה לבין הפדרציה הבינלאומית. חברי הוועדה ביקשו להשתחרר מהצורך באישור עבודתם על ידי הפדרציה. בתגובה ניסו חברי הפדרציה לבחור במועמדים חדשים לאיוש הוועדה, אלא שחברי הוועדה לא הכירו בסמכות הפדרציה לביצוע חילופי גברא בוועדה<ref name="Whitmore" />. נסיונות חברי הפדרציה לשנות את גישת חברי הוועדה כשלו, ובשנת 1989 יצאה לאור המהדורה השישית של הנומינה אנטומיקה מבלי שאושרה בכנס השלושה עשר ב[[ריו דה ז'נרוניירו]] על ידי הפדרציה הבינלאומית.
 
בכנס השלושה עשר הוקמה פה אחד ועדה חדשה בשם הוועדה הפדרטיבית למינוח אנטומי (Federative Committee on Anatomical Terminology (FCAT)&lrm;). חברי הוועדה הפדרטיבית ניסו לשווא לפעול בשיתוף חברי הוועדה הבינלאומית. לבסוף יצרה הוועדה הפדרטיבית על בסיס המהדורה החמישית של הנומינה אנטומיקה, את ה[[טרמינולוגיה אנטומיקה]] (Terminologia Anatomica) תוך שיתוף פעולה מתמשך עם חברי הפדרציה. הטרמינולוגיה אנטומיקה יצא לאור ב-1998 כתקן החדש והקובע למונחים אנטומים.
271,876

עריכות