לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "קרוול"

הוסרו 14 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
הגהה
מ (בוט החלפות: על ידי ;)
מ (הגהה)
 
==היסטוריה==
הקרוול תוכננה בשנת 1953 על ידי האדריכל הימי הצרפתי ז'אן-ז'אק הרבולו (Jean-Jacques Herbulot) עבור ביה"סבית הספר הימי הצרפתי Les Glénans כסירת חתירה ושיט מפרשים הבנויה מלוחות [[עץ לבוד]] (דיקט). כינויה הוא על שם ה[[קרוולה]] הספרדית מימיו של [[קולומבוס]]. השימוש בסירה התרחב למספר בתי ספר ומועדוני שיט בצרפת - ובהם [[קלאב מד]] (Club Med), שהביא את הדגם לישראל. יצוין כי הדגם המקורי מצוי בשימוש בצרפת עד ימינו אלה.
 
==הסירה בישראל==
הדגם נבחן על ידי קברניטי צופי ים בישראל ונמצא מתאים לפעילות חינוכית-ימית בשבטים. בשנות ה-80' של המאה ה-20 פותח בצופי ים ישראל דגם קרוול משופר העשוי מ[[פיברגלס]], וארוך יותר מהקרוול הצרפתית המקורית בכשלושים ס"מ. אורך הקרוול המשופרת נקבע במקור ל4ל-4.99 מ' כדי להימנע מדרישות שונות (ציוד, רישוי וכדומה) שנדרשו אז על ידי משרד התחבורה הישראלי. הדגם החדש גם המיר את החרטום המקורי הקטום בחרטום מעוגל. כיום פעילות כמה עשרות סירות קרוול בארץ, רובן בשבטי צופי ים ומיעוטן במרכזים ימיים, ורובן הגדול מדגם הפיברגלס.
 
ייתרונה של הקרוול לחינוך ימי היא שניתן להפליג בה במפרשים וגם במשוטים, היא פשוטה לתפעול, בעלת יציבות ראשונית טובה ועמידה לנזקים שונים.
 
ייתרונהיתרונותיה של הקרוול לחינוך ימי היאהם שניתן להפליג בה גם במפרשים וגם במשוטים, היא פשוטה לתפעול, בעלת יציבות ראשונית טובה ועמידה לנזקים שונים.