לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ראג' רמוהון ראי"

הוסרו 29 בתים ,  לפני 10 שנים
מ
תיקון קישור
מ (בוט מוסיף: ur:راجا رام موہن رائے)
מ (תיקון קישור)
רמוהון רוי שאף לבצע רפורמות ב[[חינוך]]. הוא צידד בגישה המדעית ובמכתביו למושל הכללי של הודו הדגיש את החשיבות של לימודי "[[מתמטיקה]], נטורפילוסופיה, [[כימיה]], [[אנטומיה]] ומדעים מועילים אחרים" . השקפותיו על עליונותם של האנגלים בתחומים רבים ועל חשיבותה של השפה ה[[אנגלית]] כשפת העולם המודרני הובילו אותו בשנת [[1817]] להקמת ה"הינדו קולג'", מוסד להשכלה הגבוהה הראשון בהודו בו התנהלו כל הלימודים בשפה האנגלית. משנת 1855 קיבל הקולג' גם תלמידים מוסלמים, נוצרים, יהודים, בודהיסטים ומשנת 1897 גם נשים. יחד עם זה בשנת 1826 הוא יסד גם את ה"ודנטה קולג'" בו למדו אנשים מה[[קאסטה|קאסטות]] הגבוהות לקרוא טקסטים סנסקריטיים.
 
יותר מהיותו מדען וחוקר רמוהון רוי היה רפורמטור. למרות היותו נתון להשפעת ה[[אסלאם]] בשנותיו המוקדמות ולהשפעת ה[[נצרות]] מאוחר יותר, הוא תמיד נשאר נאמן לעקרונות של דתו. אבל הוא רצה לבצע רפורמות בדת זו ולשחרר אותה מקיצוניות וממנהגים מזיקים כמו [[סאטי (מנהג הודי)|סאטי]] ו[[פוליגמיה]]. בעיקר בגלל דרישתו לבטל את הסאטי, שריפת האלמנות, השלטונות האנגליים אסרו את המנהג. הוא הוכיח שלפי כתבי הקודש של ההינדים סאטי הוא לא מעשה שהאלמנה חייבת לבצע. פעילותו של רמוהון רוי כרפורמטור הובילה אותו לעיסוק ב[[עיתונות]]. הוא היה אחד מהמייסדים של העיתונות ההודית. היה לו קשר עם מספר עיתונים והוא יסד כתב עת בשני שפות – [[בנגלית]] ואנגלית. מאוחר יותר על מנת להגיע לתפוצה בכל הודו הוא התחיל להוציא שבועון בשפה ה[[פרסית]], שפת המשכילים של הודו באותה תקופה. הפעילות הזו הופסקה בשנת 1823 בגלל השליטה על העיתונות שהנהיגו האנגלים.
 
בשנת 1828 ב[[כלכותה]] רמוהון רוי מקים את ה"ברהמו סבהא" (האיחוד הברהמיני) שנודע לאחר מכן כ"ברהמו סומאז'". ה"ברהמו סומאז'" הכיר באל אחד ושאב את סמכותו הרוחנית מהוודות. אחד הרעיונות המרכזיים של "הברהמו-סומאז'" הוא בהדגשת מקומה של הישועה. רעיון זה מזכיר את רעיונותיה של הכנסייה האוניטרית. ייחודו של האיחוד היה בכך שהוא אפשר להינדים מהקאסטות העליונות לתרגל [[מונותאיזם]] ואוניברסליות במסגרת תרבותם. המצע של התנועה כלל מלחמה ב"סאטי" ובפוליגמיה ושאיפה להדגשת המרכיב המונותיאיסטי בהינדואיזם.
29,492

עריכות