לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "הקרב על יער הירטגן"

מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט מוסיף: es:Batalla del Bosque de Hürtgen)
מ
היתרונות ההתחלתיים של בעלות הברית במספר חיילים, ביחס של 5:1, שריון, ניידות וסיוע אווירי צומצמו בשל מזג האוויר הקשה ותנאי השטח הקשים. לגרמנים היה די במספר מועט יחסית של חיילים נחושים ומאומנים כדי להיות יעילים בזירת לחימה זו.
 
בתחילת הלחימה לגרמנים היו ביער הורטגן 6,000 לוחמים בלבד תחת פיקודו של [[הנס שמידט]]. כוח זה היה ללא טנקים ועם ארטילריה מעטה. ב-[[19 בספטמבר]] החל הקרב כאשר חיילים מה[[רגימנט]] ה-60 האמריקני הגיעו ליער הורטגן אך הובסו ונסוגו בשל ההתנגדות הגרמנית ותנאי השטח הקשים.
עם המשך הקרב זרמו למקום תגבורות גרמניות ותקוות הצבא האמריקני לניצחון מהיר הלכה ונראתה כחסרת סיכוי.
 
בסופו של דבר [[אאכן]] נפלה לידי בעלות הברית ב-[[22 באוקטובר]] אך למרות זאת נכשלה חציית הרור. הגרמנים הצליחו להחזיק באזור עד לאמצע [[דצמבר]] [[1944]], מועד [[קרב הארדנים]]. ב[[קרבבקרב הארדנים]] רוכזו 250,000 חיילים גרמנים למתקפה גדולה. הם הצליחו להתקדם 80 ק"מ לעומק קווי בעלות הברית אך באמצע [[ינואר]] [[1945]] הגרמנים נהדפו חזרה לעמדותיהם באזור יער הורטגן והקרב נמשך. ב-[[10 בפברואר]] הצליחו בעלות הברית לכבוש את סכר שוומנאול אך הגרמנים הספיקו לפתוח את שערי הסכר ולהציף את עמק הרור. כתוצאה מכך נדחתה חציית נהר הרור. לבסוף נהר הרור נחצה על ידי בעלות הברית ב-[[23 בפברואר]] [[1945]].
 
הקרב על יער הורטגן נודע כקרב בו ספגו בעלות הברית אבדות כבדות כ-32,000 חיילים, וכתוצאה מכך כונה הקרב על ידי בעלות הברית "תבוסה מהמעלה הראשונה".