לדלג לתוכן

עכירות – הבדלי גרסאות

נוספו 170 בתים ,  לפני 11 שנים
עריכה והגהה
(עריכה והגהה)
{{עריכה}}
[[תמונה:TurbidityStandards.jpg|שמאל|ממוזער|250px|עכירות של 5, 50 ו-500 NTU (משמאל לימין)]]
'''עכירות''' (ב[[אנגלית]]: '''turbidityTurbidity''') היא מדד ב[[כימיה]] המבטא את [[צפיפות החומר|צפיפות]] ה[[חלקיק|חלקיקים]] ב[[תמיסה]]. העכירות גדלה ככל שצפיפות החלקיקים עולה.
 
עכירות היא תוצאה של פיזור [[אור]]. כדי שאור יתפזר, הגוף המפזר יהיה בגודל של [[למדא]] לחלק 2חצי מ[[אורך גל|אורך הגל]] המוקרן עליו. ה[[עין]] האנושית תקלוט עכירות רק בריכוז מספיקגבוה גדוליחסית: -עכירות מעל 10 חלקיקים, מכאן שקיים ערך מינימלי שמתחתיונמוכה לא תיראה עכירות בעין בלתי מזוינת. כאשר עכירות ב[[נוזל]] נראית לעין האנושית, פירוש הדבר שהחלקיקים בנוזל מפזרים אור בתחום האור הנראה.
'''עכירות''' ([[אנגלית]]: '''turbidity''') היא מדד ב[[כימיה]] המבטא את [[צפיפות החומר|צפיפות]] ה[[חלקיק|חלקיקים]] ב[[תמיסה]]. העכירות גדלה ככל שצפיפות החלקיקים עולה.
 
עכירות היא תוצאה של פיזור [[אור]]. כדי שאור יתפזר, הגוף המפזר יהיה בגודל של [[למדא]] לחלק 2 מ[[אורך גל|אורך הגל]] המוקרן עליו. ה[[עין]] האנושית תקלוט עכירות רק בריכוז מספיק גדול - מעל 10 חלקיקים, מכאן שקיים ערך מינימלי שמתחתיו לא תיראה עכירות בעין בלתי מזוינת. כאשר עכירות ב[[נוזל]] נראית לעין האנושית, פירוש הדבר שהחלקיקים בנוזל מפזרים אור בתחום האור הנראה.
 
==מדידה==
יחידת המידה הנפוצה ביותר למדוד עכירות היא FTU, ראשי תיבות של FormazinTurbidity Unit. ידועות מספר דרכים למדוד את איכות המים. הדרך הישירה היא על ידי מדידת הירידה בעוצמת האור כאשר הוא עובר דרך דגימה של המים. דרך עקיפה היא למדוד את כמות המים הנדרשת להסתיר להבה של נר במבט דרך המים, ככל שדרושה כמות גדולה יותר, כך המים צלולים יותר. המדידה נעשית ביחידות של JTU, ראשי תיבות של Jackson Turbidity Unit. מובן שהמים עצמם גורמים ל[[ניחות]] מסוים של קרני האור.
 
יחידת המידה הנפוצה ביותר למדוד עכירות היא FTU(FormazinTurbidity Unit). ידועות מספר דרכים למדוד את איכות המים. הדרך הישירה היא על ידי מדידת הפחתת עוצמת האור כאשר הוא עובר דרך דגימה של המים. דרך עקיפה היא למדוד על ידי כמות המים הנדרשת על מנת להסתיר להבה של נר במבט דרך המים, ככל שהכמות גדולה יותר, כך המים צלולים יותר. המדידה נעשיות ביחידות של JTU(Jackson Turbidity Unit) כמובן שהמים לכשעצמם מייצרים הנחתה מסויימת של קרני האור. מכשירי מדידה מודרניים אינם משתמשים בנרות, אבל גישה זוהגישה של הנחתהמדידת ניחות של קרני אור המעברבמעבר דרך המים עדיןהיא עדיין שמישהבשימוש. תכונת החלקיקים, אשר גורמת לנפיצות שללפיזור קרן האור אשר ממוקדמתממוקדת בהם, נחשבת ליותר משמעותית במדידת עכיורתעכירות המים. עכירות הנמדדת כך משמשת מכשיר הנקרא נפלומטר, עם גלאי המחובר לצד קרן האור. ככל שיותר אור מגיע לגלאי, כך יש אינדיקציה ליותר חלקיקים בנוזל, אשר גורמים לנפיצותלפיזור קרני האור הפוגעות בהם. יחידות המידה ממכשירבמכשיר כזה נקראות NTU(, ראשי תיבות של Nephelometric Turbidity Unit). לשם המידה, כמות האור המשתקפתהמתפזרת עבור כמות חלקיקים נתונה של חלקיקים, תלויה בתכונותיהם, כמו צורה, צבע והחזרותוהחזרה ספקטרלית. מסיבה זו, וכן מסיבהמשום לפיה חלקיקיםשחלקיקים כבדים נוטים לשקוע מהר וכך לאאינם משפיעים על מדידת העכירות, דרושה קורלציהידיעה של המתאם בין מידת עכירותהעכירות ללבין TSS(, ראשי תיבות של Total Suspended Solids), בהתאם לסיטואציה או למיקום. שיטה נוספת למדידת עכירות של נהרות ומקווי מים היא Secchi disk. ובהבשיטה דיסקהזו, שחורהדסקה שחורה-לבנה מושקעת בנהר עד אשר איננהלא ניתן להבחין בה נראיתעוד, ואז מודדים את העומק בו הדיסקהשבו נמצאת הדסקה. שיטה זו ישאינה מכמתת באופן ישיר את היתרונותצפיפות שלההחלקיקים במים, ובהםאך יש לה מספר יתרונות: מהירות וקלות שימוש, מחיר נמוך, אינטגרציהואינטגרציה של העכירות על העומק, כאשר קיימות במים שכבות ברמות שונות של עכירות, מהירות וקלות שימוש, ומחיר נמוך. כמובן שלאלא ניתן להשתמש בשיטה זו במים רדודים בהמדי, הדיסקהשכן אז לא תיעלםניתן להגיע לעומק שבו לא מבחינים עוד בדסקה.
 
==גורמים==
עכירות במים פתוחים יכולה להגרםלהיגרם על ידי גידול [[פיטופלנקטון]]. בנוסף, פעילויות אנושיות אשר משבשות את הרכב הקרקע, כמו [[בניהבנייה]], גורמות לרמתבעונת משקעיםהגשמים גבוההלמשקעים מזוהמים אשר חודרתחודרים למאגרי המים בגשמים,וגורמים ויוצרת תנאי עכירותלעכירות. אזורים מיושבים תורמים כמות גדולה של עכירות למים הקרוביםבקרבתם, כתוצאה מזיהום הנסחף על ידי מי גשמים ממשטחים סלולים כמו כבישים, גשרים או מגרשי חניה. תעשיות מסויימותמסוימות כמו כריית פחם,כגון [[מחצבה|מחצבות]] יכוליםאו מכרי פחם עלולות לגרום רמות גבוהות של עכירות כתוצאה מחלקיקימאבק מרחף שחודר סלעיםבמים.
 
במיככל שתיה,שעולה ככלרמת שרמתהעכירות העכירותבמי עולהשתייה, קיים סיכון רב יותר לבנישבני אדם לפתחהשותים אותם יסבלו מ[[מחלה|מחלות]] במערכתב[[מערכת העיכול]]. דבר זה בעייתי במיוחד בניבבני אדם בעלישהמערכת מערכתהחיסונית חיסוניתשלהם חלשה, מכיוון שיצוריםשהחלקיקים כמוהם מצע ל[[וירוסנגיף|נגיפים]]ים או [[בקטריה|בקטריותחיידקים]] יכולים לחיות על חלקיקים, והםועלולים אף יכולים להגן עליהם מפני ה[[כלור]]. כמו כן, חלקיקים אלו יכולים להגןוקרניים [[על-סגול|אולטרא בקטריותסגולות]] מפניבמערכות טיהורהטיהור מיםוהחיטוי. על ידי קרניים אולטרא סגולות.
 
ב[[מאגר מים]] או ב[[נהר]], רמות עכירות גבוהה יכולותעלולה להפחית את כמות האור המגיעה לעומקיםלמעמקים, מה שיכולוכך למנוע גדילה של [[צמחי מים]] בעומקים, וכך לפגועולפגוע במינים אשר תלוייםהתלויים בהם, כמוכגון [[דג]]ים או [[רכיכה|רכיכות]].
 
באיזורים [[מנגרובים]] רבים, רמת עכירות גבוהה נדרשת על מנת לתמוך במינים מסויימים, למשל להגן על דגיגים קטנים מפני טורפים. עבור רוב המנגרובים לאורך חופה המזרחי של [[אוסטרליה]], בייחוד בחוף מורטון, רמות עכירות גבוהות מ 6NTU נדרשות לתפקוד [[מערכת אקולוגית|המערכת האקולוגית]].
 
באיזוריםבאזורים שבהם גדלים [[מנגרובים]] רבים, רמת עכירות גבוהה נדרשתהיא על מנתחיונית לתמוךלקיום במיניםמינים מסויימיםמסוימים, למשל כדי להגן על דגיגים קטניםצעירים מפני טורפים. עבורבאזורי רוב המנגרוביםמנגרובים לאורך חופה המזרחי של [[אוסטרליה]], בייחוד בחוףב[[מפרץ מורטון]], רמות עכירות גבוהות מ 6NTU נדרשות לתפקודדרושות ל[[מערכת אקולוגית|המערכתמערכת האקולוגית]] רמות עכירות גבוהות עד כדי 6NTU.
 
[[קטגוריה:תכונות כימיות]]
{{קצרמר|כימיה}}
 
 
[[en:Turbidity]]
81,966

עריכות