לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "רב-מכר"

הוסרו 2 בתים ,  לפני 10 שנים
אין תקציר עריכה
'''רב-מכר''' הוא [[ספר]] פופולרי, שנמכר בעותקים רבים. בדומה ל"[[שובר קופות]]" ב[[קולנוע]] ו"[[אלבום זהב]]" ב[[מוזיקה]]. לעתים מתייחס המושג "רב-מכר" לא להיקף המכירות של הספר, אלא לאופיו שנכתב בסגנון שנועד להפוך אותו לרב-מכר.
 
הצטרפותו של ספר לרשימת רבי-המכר היא מקדם מכירות מובהק, ולכן המוציאים לאור נוהגים לציין זאת בפרסומת לספר ועל עטיפת הספר.
לעתים מתייחס המושג "רב-מכר" לאופיו של הספר, כזה שנכתב בסגנון שנועד להפוך אותו לרב-מכר, ובמקרה כזה הספר מקבל את הכינוי "רב-מכר" גם לפני שמימש זאת בהיקף המכירות שלו.
 
==רשימות רבי-מכר==
רשימות של רבי-מכר, שנוצרות לפי מדגם של חנויות ספרים, מתפרסמות ב[[עיתון|עיתונים]]. ברשימות אלה מחולקים רבי-המכר לשתי קטגוריות בסיסיות: [[סיפורת]] (fiction) וספרי עיון (non fiction). חלוקות נוספות הן לפי קהל היעד: מבוגרים וילדים. אחת הרשימות הידועות בעולם היא של העיתון [[ניו יורק טיימס]] ב[[צפון אמריקה]].
 
היקף המכירות שמביא להכללת ספר ברשימת רבי-המכר תלוי במדינה ובשפה שבה נמכר הספר. ב[[בריטניה]] ספר נחשב לרב מכר כאשר נמכרים ממנו בין 4,000 ל-25,000 עותקים בשבוע., ולעומת זאת ב[[קנדה]] מספיקמספיקה מכירה של 5,000 עותקים בשבוע, כדי להיחשב לרב-מכר.
רשימות של רבי-מכר, שנוצרות לפי מדגם של חנויות ספרים, מתפרסמות ב[[עיתון|עיתונים]]. ברשימות אלה מחולקים רבי-המכר לשתי קטגוריות בסיסיות: [[סיפורת]] (fiction) וספרי עיון (non fiction). חלוקות נוספות הן לפי קהל היעד: מבוגרים וילדים.
 
ב[[צפון אמריקה]] (וייתכן גם בעולם) הרשימה הידועה ביותר היא של העיתון [[ניו יורק טיימס]].
 
היקף המכירות שמביא להכללת ספר ברשימת רבי-המכר תלוי במדינה ובשפה שבה נמכר הספר. ב[[בריטניה]] ספר נחשב לרב מכר כאשר נמכרים ממנו בין 4,000 ל-25,000 עותקים בשבוע. ב[[קנדה]] מספיק מכירה של 5,000 עותקים בשבוע, כדי להיחשב לרב-מכר.
 
ב[[ארצות הברית]] נהוג להדפיס ספרים חדשים בכריכה קשה, ואת אלה מתוכם שהפכו לרבי-מכר להדפיס גם במהדורה זולה יותר בכריכה רכה, פעמים רבות על נייר באיכות נמוכה. בישראל לא נהוגה הבחנה כזו.
 
ב[[עיתונות בישראל|עיתונות הישראלית]] החל בשנת [[1993]] מוסף הספרים של "[[הארץ]]" לפרסם רשימת רבי-מכר. ב-[[1997]] החל גם "[[ידיעות אחרונות]]" לפרסם רשימה כזו. ב[[יוני]] [[2009]] חדלה העיתונות הישראלית מלפרסם את טבלאות רבי המכר, לאחר שרשת [[סטימצקי]] הפסיקה למסור נתוני מכירות‏‏, בטענה כי רשתות אחרות מפרסמות נתוני מכירות מעוותים.<ref>‏[http://www.the7eye.org.il/Metukshar/Pages/280609_When_The_best_seller_lists_are_lying.aspx?RetUrl=/METUKSHAR/Pages/Metukshar_Lobby.aspx כשהטבלה משקרת], [[חנוך מרמרי]], [[העין השביעית]]‏</ref>.
הצטרפותו של ספר לרשימת רבי-המכר היא מקדם מכירות מובהק, ולכן המוציאים לאור נוהגים לציין זאת בפרסומת לספר ועל עטיפת הספר.
 
ב[[עיתונות בישראל|עיתונות הישראלית]] החל בשנת [[1993]] מוסף הספרים של "[[הארץ]]" לפרסם רשימת רבי-מכר. ב-[[1997]] החל גם "[[ידיעות אחרונות]]" לפרסם רשימה כזו. ב[[יוני]] [[2009]] חדלה העיתונות הישראלית מלפרסם את טבלאות רבי המכר, לאחר שרשת [[סטימצקי]] הפסיקה למסור נתוני מכירות‏‏<ref>‏[http://www.the7eye.org.il/Metukshar/Pages/280609_When_The_best_seller_lists_are_lying.aspx?RetUrl=/METUKSHAR/Pages/Metukshar_Lobby.aspx כשהטבלה משקרת], [[חנוך מרמרי]], [[העין השביעית]]‏</ref>.
 
==היסטוריה==
 
הספר '''[[ייסורי ורתר הצעיר]]''' ([[גרמנית]]: Die Leiden des jungen Werthers) מאת [[יוהאן וולפגנג פון גתה|גתה]], שפורסם בגרמניה בשנת [[1744]], נחשב כיום לרב-המכר המודרני הראשון - מיד עם פרסומו הוא נקרא ברחבי [[אירופה]] ו[[ארצות הברית]]. למרות שכיום הסופרים עושים רווח נאה מספרים שהם רבי-מכר, לא כך היה עם גתה (בספר "ייסורי ורתר הצעיר"), שכן באותו זמן לא הייתה נהוגה שיטת ה[[תמלוגים]].
 
 
==הערות שוליים==
{{הערות שוליים}}
<references />
 
[[קטגוריה:ספר]]