לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "C Shell"

הוסרו 28 בתים ,  לפני 11 שנים
אין תקציר עריכה
'''C Shell''' (גם csh) היא [[מעטפת פקודה]] למערכות [[יוניקס]] ומערכות דמויות יוניקס (כגון הפצות [[לינוקס]] למיניהן), אשר פותחה בסוף שנות השבעים על ידי ביל ג'וי, אז סטודנט באוניברסיטתב[[אוניברסיטת קליפורניה בברקלי|אוניברסיטת ברקלי]].
 
מעטפת הפקודה מאפשרת למשתמש לכתוב פקודות ולבצע פעולות פשוטות במחשבב[[מחשב]], כולל [[בקרת זרימה|בקרות זרימה]] ושימוש ב[[משתנה_(תכנות)|משתנים]].
ניתן לכתוב את הפקודות בקבציםב[[קובץ|קבצים]] הנקראים [[סקריפט|סקריפטים]], ולהשתמש בהם באופן דומה לשימוש ב[[קובץ הרצה|קבצי הרצה]] רגילים, כולל העברת פרמטרים, ותכונות נוספות (כגון שימוש ב[[צינור עיבוד נתונים|pipelines]] ו[[תו ג'וקר|תווי ג'וקר]]) הנתמכות על ידי כל המעטפות של סביבת יוניקס.
 
הC shell היא שיכתוב המעטפת הקודמת ששמה bourne. ה-bourne נכתבה בשפת [[אסמבלי]], לעומת C shell שנכתבה בשפת C. בנוסף לשכתוב המעטפת, C Shell יציבה יותר ומכילה מספר פקודות נוספות ותכונות כמו כינויים (aliases) והיסטוריית פקודות.
 
==תחביר ובקרות זרימה==
ל- C Shell יש מבנה מעטפת פקודה אופייני ליוניקס: כל שורת פקודה (או שורה בסקריפט) מתורגמת כפקודה נפרדת לביצוע, וקו נטוי שמאלי ( \ ) מייצג שורה חדשה. השפה עוצבה כך שתהיה דומה ככל הניתן לשפת C ובכך תהיה עקבית עם סביבת העבודה של המעטפת, יוניקס, שנכתבה רובה ככולה בשפת C.
C.
=== משתנים ===
בשפה ניתן להצהיר על משתנים על ידי כתיבת הפקודה:
 
=== לולאת While ===
בלולאה זו מחושב ביטוי תנאי, והלולאה מתצעת כל עוד ערכו אמת.
מבנה הלולאה:
<div style="direction: ltr;">
3
Yossi
 
 
 
 
==תכונות==
ל- C Shell יש מבנה מעטפת פקודה אופייני ליוניקס: כל שורת פקודה (או שורה בסקריפט) מתורגמת כפקודה נפרדת לביצוע, וקו נטוי שמאלי ( \ ) מייצג שורה חדשה.
 
===תכונות חדשות===
תכונות אלה הוצגו לראשונה ב- C Shell, וכיום רובן מוכרות בעולם היוניקס וה[[לינוקס]].
 
==קישורים דומים==
 
[[bash]]
 
[[tcsh]]
 
 
== קישורים חיצוניים ==
* [http://www.eng.hawaii.edu/Tutor/csh.html ספר הדרכה]
* [http://www.underwar.co.il/document-details.asp?id=50 C Shell חלק ראשון]
* [http://www.underwar.co.il/document-details.asp?id=51 C Shell חלק שני]