לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "עומדים על כתפי ענקים"

הרחבה
מ (בוט משנה: hr:Zahvaljujući velikanima)
(הרחבה)
'''ננסים עומדים על כתפי ענקים''' (ב[[לטינית]] ''nanos gigantum humeris insidentes'') היא [[מטפורה]] [[תרבות המערב|מערבית]] שמתייחסת להכרה בהישגים החשובים של העבר כבסיס להתקדמות האינטלקטואלית בהווה.
 
השימוש המתועד הראשון בביטוי הוא מן [[המאה ה-12]] ומיוחס ל[[ברנאר משארטר]]. מעט מאוחר יותר, בעל "[[תוספות רי"ד]]‏‏"<ref>‏שו"ת הרי"ד, סימן סב‏</ref> השתמש בביטוי כדי להצדיק את האפשרות לחלוק על הקדמונים, שנחשבו לגדולים יותר ב[[תורה]]<ref>‏ראו [[ירידת הדורות]]‏</ref>. גם בהקדמה לספר "[[שיבולי הלקט]]", המחבר מביא משל זה בשם "אחד מחכמי אומות העולם". ידועה גם ההקדמה של מחבר "מגילת אסתר" ל[[ספר המצוות להרמב"ם]], שבין היתר משתמש בנימוק זה "שהביא החכם הרופא שלמה אלמולי" כדי להצדיק "איך מלאני לבי לבא ולסתור דבר מדברי הראשונים, והמה חכמים מחוכמים".
 
בסמליות האמנותית בנצרות משויכת התמונה של ילד הרוכב על גבי ענק ל[[כריסטופורוס הקדוש]], הנושא את [[ישו]] התינוק על כתפיו.
בניגוד לעמדה המוצגת במטפורה, סיפר [[ניטשה]] בספרו "[[כה אמר זרתוסטרא]]‏‏"<ref>בפרק שכותרתו "‏על חזון וחידה" </ref> כי טיפס על הר גבוה עם גמד על כתפיו, אולם, כשהגיעו לפסגה, הגמד לא הצליח לראות את החזון שנשקף ממנה. במקום אחר ניטשה כותב כי אם יש התקדמות כלשהי בפילוסופיה, היא נעשית באמצעות אותם ענקים, נדירים שבבני האדם, הצועקים אחד לשני מעבר לתהום הדורות.
 
[[חברת גוגל]] משתמשת בביטוי כ[[סיסמה (פרסום)|סיסמה]] של [[מנוע חיפוש|מנוע החיפוש]] האקדמי שלה ([[Google Scholar]]).
 
==ראו גם==
 
[[ירידת הדורות]]
 
==לקריאה נוספת==
 
*'''על כתפי ענקים''', תולדות הפולמוס בין אחרונים לראשונים בהגות היהודית בימי הביניים ובראשית העת החדשה, אברהם מלמד. הוצאת אוניברסיטת בר אילן, ינואר 2003
*On The Shoulders of Giants: A Shandean Postscript, Free Press 1965, מאת [[רוברט קינג מרטון]]