הבדלים בין גרסאות בדף "אלטא פייגא טייטלבוים"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מ
בוט החלפות: מסוים; ארצות הברית;
(תיקון)
מ (בוט החלפות: מסוים; ארצות הברית;)
'''אלטא פייגא טייטלבוים''' ([[1912]] - [[1999]]). אשתו השנייה של ה[[אדמו"ר]] רבי [[יואל טייטלבוים]] מ[[חסידות סאטמר|סאטמר]]. נולדה ב[[ל' בניסן]] [[ה'תרע"ב]] - [[17 באפריל]] [[1912]], לאביה האדמו"ר רבי אביגדור שפירא מ[[צ'נסטוחוב]] שב[[פולין]], נצר למשפחת [[ישראל הופשטיין מקוז'ניץ|המגיד מקוז'ניץ]], ולאימה הרבנית גיטל מגזע האדמו"ר בעל "[[קלונימוס קלמן הלוי מקרקא|מאור ושמש]]".
 
הרבנית נישאה לאדמו"ר כשנתיים לאחר פטירת אשתו הראשונה בעיר [[טשעבין]] ([http://en.wikipedia.org/wiki/Trzebinia Trzebinia]) שב[[גליציה]]. הפרש הגילאים הגבוה בינה לבין בעלה והיותה גדולה מבתו רויזא בכעשר שנים בלבד, גרמו למתיחות מסויימתמסוימת בין השתיים. כשצורף בעלה האדמו"ר ל[[סחורה תמורת דם#רכבת ההצלה|רכבת קסטנר]], הוכנסה אף היא לרשימה וניצלה עם נוסעי הרכבת.
 
נודעה כאישה חזקה, ולאחר [[השואה]] השפיעה רבות על החסידות ומוסדותיה. היא נטלה חלק פעיל בהקמתם, ביסוסם וגיוס כספים למענם. לאחר פטירתו של בעלה התנגדה למינויו של אחיינו רבי [[משה טייטלבוים]] לאדמו"ר. פינתה את ביתה הצמוד לבית המדרש של החסידות ב[[קרית יואל]] שבעיירה [[מונרו (ניו יורק)|מונרו]] עבור בית מדרש של פורשי החסידות המכנים עצמם [[בני יואל]], שהיו קשורים אליה.
 
הרבנית ניהלה קרנות צדקה וחסד. כמה מוסדות תורה רבים ב[[ארה"בארצות הברית]] וב[[ישראל]] המקורבים לחוגי [[העדה החרדית]] ו[[נטורי קרתא]] קרויים על שמה.
 
נפטרה ב[[י"א בסיון]] [[ה'תשנ"ט]] לאחר מחלה קצרה, ולא השאירה אחריה צאצאים.
271,876

עריכות

תפריט ניווט