לדלג לתוכן

צפק – הבדלי גרסאות

נוספו 1,574 בתים ,  לפני 11 שנים
לחלקיו השונים של הצפק ניתנו שמות. החלוקה הראשונה היא לחלל העיקרי של הצפק ולחלל נוסף המכונה אמתח הפדר (Bursa omentalis) הקשורים ביניהם בפתח בשם נקב הפדר (Foramen omentale; Foramen epiploicum).
 
בחלק הקדמי של הבטן בולט הפֶּדֶר הגדול (Omentum majus), מבנה המורכב משתי שכבות של צפק כפול (למעשה ארבע שכבות של צפק) היורד כסינר מחלקה התחתון של ה[[קיבה]] המכונה עקם הקיבה הגדול ועולה בחזרה עד למעי הגס הרוחבי, ל[[סרעפת]] ול[[טחול]]. הפדר הגדול מגיע עד לאגן ומכסה את החלק הקדמי של המעי. מהחלק העליון של הקיבה, עקם הקיבה הקטן, עולה הפדר הקטן (Omentum minus) עד ל[[כבד]].
 
איברים תוך-צפקיים מעוגנים לדפנות הבטן בשכבה כפולה של צפק המכילה את כלי הדם ואת העצבים שלהם. מלבד כלי דם ועצבים, בין שכבות הצפק נמצאים מבנים חוץ-צפקיים נוספים ברקמת חיבור רפה המכילה שומן ו[[מערכת הלימפה|קשריות לימפה]]. לשכבות כפולות אלו שמות בהתאם לאיברים המחוברים אליהם. כך למשל [[מצע המעי]] (Mesenterium) הוא קרום הצפק שלהכפול המעגן את המעי הדק (למעט ה[[תריסריון]] שהוא מאחורי הצפק) ומצע המעי הגס הרוחבי (Mesocolon transversum) הוא קרום הצפק הכפול שלהמעגן את המעי הגס הרוחבי. לאיברים עם מצע יש יכולת תנועה בחלל הבטן.
 
=== חלוקות משניות ===
חלוקות משניות של חלקי הצפק מאפשרות ציון מדויק יותר של חלקיו. צפק כפול המחבר בין איבר לאיבר או בין איבר לדפנות הבטן מכונה רצועה. למשל רצועת הקיבה והטחול (Ligamentum gastrosplenicum; Ligamentum gastrolienale), רצועת הקיבה והמעי הגס (Ligamentum gastrocolicum) ורצועת הקיבה והסרעפת (Ligamentum gastrophrenicum) שהן כולן בעצם חלקיו של הפדר הגדול.
 
כפלים בצפק שיוצרים אזורים סגורים הפתוחים לחלל הצפק או אזורים עיוורים מכונים נִסְגוֹת (Recessus). אמתח הפדר הוא דוגמה לנִסְגָּה כזו. קמטים (plicae) בצפק נוצרים בדרך כלל במקומות בהם מכסה הצפק צינור כלשהו או שאריות מבנה עוברי. למשל קמט הטבור האמצעי (Plica umbilicalis mediana) המכסה שארית ממבנה עוברי שהתנוון.
 
== לקריאה נוספת ==
<div style="direction: ltr;">
* Moore KL, '''Clinically Oriented Anatomy''', 3<sup>rd</sup> Ed., Baltimore, Williams & Wilkins, pp. 152-159, 1992 ISBN 068306133X
</div>
 
[[קטגוריה:בטן]]
28,655

עריכות