לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פלאטוניזם"

אין שינוי בגודל ,  לפני 10 שנים
מ
ביטול גרסה 9370565 של 89.138.218.119 (שיחה), שחזור,למה?
מ (ביטול גרסה 9370565 של 89.138.218.119 (שיחה), שחזור,למה?)
אפלטון משתמש ב"פוליטיאה" בשלושה דימויים ומשלים כדי לבאר את תפישתו. תחילה (ספר שישי, 508d) הוא מדמה את הנשמה לעיניים, הרואות רק דברים המוארים באורה של השמש, וגורס (מפי סוקרטס, המדבר כאן בשמו של אפלטון): {{ציטוט|תוכן=החל השוואה זו על הנשמה באופן זה. כאשר היא ממוקדת במקום שבו האמת והמציאות זוהרים, הנשמה תופשת ומבינה אותם, ונראית כאילו יש בה הגיון; אבל כאשר היא פונה למקום המעורב באפלה, עולם הדברים המתהווים וחולפים, היא רק מחווה דעה, ועוקצה מוקהה, והיא נעה בדעותיה מכאן לכאן, ושוב נדמה כאילו היא נעדרת הגיון.}}
 
לתפיסתולתפישתו של אפלטון, כאשר הנשמה פונה אל האור, שהוא האמת, היא מבינה את הדברים על בורים, אך הבנה כזו אינה אפשרית ב"עולם הדברים המתהווים וחולפים" אלא רק בעולם ה[[אוניברסל|אוניברסלים]] – המהויות הנצחיות והבלתי משתנות.
 
מעט מאוחר יותר, בתחילת החלק השביעי של "פוליטיאה" מביא אפלטון את "[[משל המערה של אפלטון|משל המערה]]" המפורסם: {{ציטוט|תוכן=בני אדם חיים במערה תת-קרקעית, שפתחה לעבר האור המתפזר בכל רחבי המערה. כאן היו מילדותם, ורגליהם וצווארם כבולים בשלשלאות כך שאינם יכולים לזוז, והם יכולים רק לראות את מה שניצב לפניהם, בגלל השלשלאות המונעות מהם לסובב את ראשם. מעליהם, במרחק, בוערת אש, ובין האש והאסירים יש שביל העולה מעלה, ואם מביטים היטב ניתן לראות קיר נמוך בנוי לאורך הדרך, כמו מסך שלפניו מציגים אמני המריונטות את בובותיהם... [ואותם אנשים] רואים רק את צילם, או את הצל של אחרים [הכבולים לצידם], המוטל מן האש אל הקיר שמולם... עבורם... האמת תהיה לא יותר מצללי הדמויות החולפות.