לדלג לתוכן

פלביוס אאטיוס – הבדלי גרסאות

מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט משנה: ar:أيتيوس)
מאין תקציר עריכה
בשנת 425 הוביל אאטיוס צבא של 60,000 הונים כדי לתמוך בטוען לכתר הקיסרי [[יואנס]] אולם הוא הגיע ל[[רוונה]] שלושה ימים לאחר שיואנס הובס והוצא להורג. בגיבוי הכוח ההוני הגדול שהיה ברשותו לא התקשה אאטיוס לזכות במחילה ובתפקיד ה[[מגיסטר מיליטום]] פר [[גאליה]] מ[[גאלא פלקידיה]] אמו והעוצרת של הקיסר-הילד [[ולנטיניאנוס השלישי]].
 
בגאליה הביס אאטיוס את הוויזיגותים ב[[ארל]] ואילץ אותם לסגת ל[[אקיטן|אקוויטניה]]. לאחר מכן חיזק את גבול [[הריין]] והגן על [[נורקיום]] מפני התקפות ה[[שבטים גרמאנים|שבטים הגרמאנים]]. הוא הסית את פלקידיה להכריז על [[בוניפקיוס]], רוזן אפריקה, כמורד בקיסר, אך בסופו של דבר חזר בוניפקיוס להיות מועדף עליה, לא לפני שעורר מהומות באפריקה וקרא לעזרתו את ה[[ונדאלים]] מ[[היספניה]], וב-432 נקרא חזרה ל[[איטליה]] והוענק לו תואר [[פטריקיוס]]. אאטיוס, מאמין שפלקידיה החליטה להיפטר ממנו, יצא כנגדנגד בוניפקיוס ונלחם נגדו בקרב ליד [[רימיני]] בקרב שנקרא גם [[קרב ראוונה]]. על אף שבוניפקיוס ניצח בקרב זה הוא נפצע פצעי מוות ומת מספר חודשים מאוחר יותר. אאטיוס נמלט ל[[דאלמטיה]] ובעזרתם של ההונים שתוגמלו באדמות הוחזר לכוח על ידי פלקידיה ב-433.
 
משנת 433 ועד ל-450 היה אאטיוס האישיות המרכזית במערב, תוך שהוא מנשל את פלקידיה מכוחה על ידי הטיית הגנרלים לצידו. ב-436 ה[[בורגונדים]] ניסו לנצל את התסיסה שעוררו ה[[בגאודאי]] כדי לתפוס עוד אדמות, אאטיוס הגיב בקריאה להתערבות ההונים ועשרים אלף בורגונדים נהרגו. בשנים שבין 440 ל-450 הוא היה עסוק בעיקר בבעיות בגאליה וב[[ספרד]]. ב-443 הוא ישב את הבורגונדים הנשארים ב[[סבויה (אזור)|סבויה]].
375

עריכות