לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "פרדריק וינסלאו טיילור"

מ
←‏ביוגרפיה: תיקון קישור
מ (עיצוב)
מ (←‏ביוגרפיה: תיקון קישור)
טיילור נולד למשפחה אמידה ב[[פילדלפיה]] שב[[פנסילבניה]]. כנער למד מספר שנים ב[[צרפת]] וב[[גרמניה]]. הוא התקבל ללימודי [[משפטים]] ב[[אוניברסיטת הרווארד]], אך ויתר עליהם בשל קשיי ראייה. מ-[[1874]] הוא עבד כשוליית מכונאי, ובמהלך עבודתו למד להכיר את תנאי העבודה השוררים במפעלים. במקביל למד לתואר ב[[הנדסה]] בלימודי ערב, והוסמך ל[[מהנדס]] ב-[[1883]]. ב-[[1884]] נישא ללואיז ספונר. 17 שנים אחר כך אימצו בני הזוג שלושה ילדים יתומים.
 
טיילור התקדם בהדרגה בסולם התפקידים במפעל ה[[פלדה]] בו עבד, עד שהגיע למשרת מהנדס ראשי במפעל. ב-[[1890]] התמנה למנכ"ל ומהנדס-יועץ בחברת השקעות ייצור, וב-[[1893]] פתח חברת ייעוץ משלו בפילדלפיה. ב-[[1898]] הצטרף לחברת "[[בית לחם סטיל]]", ופיתח עם הצוות שלו מתכת חדה לחיתוך מתכות (High speed steel). על פיתוח זה זכה ב-[[1900]] במדליית זהב אישית בתערוכה ב[[{{ה|תערוכה העולמית של פריז]] (1900)}}, ובמדליית זהב ממוסד פרנקלין למדע בפילדלפיה.
 
ב-[[1901]] נאלץ לעזוב את "בית לחם סטיל" בשל יריבות עם מנהלים אחרים. ב-[[1906]] קיבל תואר [[דוקטור לשם כבוד]] ל[[מדעים]] מ[[אוניברסיטת פנסילבניה]]. בתקופה זו כתב מספר מאמרים וספרים על עקרונות ה[[ניהול]]. בהמשך הפך לפרופסור בבית הספר לעסקים ב[[דארטמות' קולג']].