לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "לואר איסט סייד"

מ
←‏היסטוריה: קישורים פנימיים
מ (בוט מוסיף: id:Lower East Side)
מ (←‏היסטוריה: קישורים פנימיים)
הלואר איסט סייד היא אחת השכונות הוותיקות ביותר בעיר ניו יורק. אזור זה היה מאז הקמתו שכונת פועלים ענייה, אשר מרבית תושביה היו מהגרים חדשים שהגיעו אל העיר. קבוצות אתניות רבות התגוררו בשכונה ובהם מהגרים מ[[איטליה]], [[פולין]], [[אוקראינה]] ו[[גרמניה]].
 
אזור הלואר איסט סייד נודע בעיקר כמרכז מהגרים יהודים שהגיעו לאמריקה ממזרח אירופה. האוכלוסייה היהודית של השכונה עזבה אותה באמצע המאה ה-20, בשל העלייה ברמת החיים של המהגרים, אולם שרידים של יישוב יהודי זה ניתן לראות בחנויות לאורך [[רחוב הסטר]], [[רחוב אסקס]] ו[[רחוב גרנד]]. בשכונה ממוקמת ישיבה אורתודוקסית ו[[מקווה]] וכן חנויות [[אמנות יהודית|יודאיקה]] ומעדניות המגישות אוכל יהודי - שהידועה שבהם היא [[המעדניה של כץ]]. בשלהי [[המאה ה-19]] ובראשית המאה ה-20 התפתחה בשכונה תרבות [[יידיש]] עניפה שכללה תיאטראות רבים לאור מקטע [[השדרה השנייה]] העובר דרך השכונה. אזור זה נודע כ"ברודוויי הידית" ('Yiddish Broadway') בשל מספר התיאטראות הרב. בשכונה מספר רב של בתי כנסת ובהם [[בית הכנסת ביאליסטוקר]], [[בית המדרש הגדול (מנהטן)|בית המדרש הגדול]], [[בית הכנסת ברחוב אלדרידג' בניו יורק|בית הכנסת אלדריג']], [[בית הכנסת מזריץ']], [[קהילת חתם סופר]], בית הכנסת [[קהילת יאנינה הקדושה]] (בית הכנסת היווני היחיד ביבשת אמריקה), ו[[מרכז אורסאנז]] - בית הכנסת הרביעי הכי עתיק בארצות הברית.
 
במחצית השנייה של המאה ה-20, עם התיישבות אוכלוסייה בנגלדשית בשכונה נבנה בה מקדש בודהיסטי. האוכלוסייה הסינית הרבה שהתיישבה באזור [[רחוב דלאנסי]] ו[[רחוב אלן]] הביאה להקמת [[צ'יינהטאון (מנהטן)|צ'יינהטאון]] של העיר.