לדלג לתוכן

יהדות לוב – הבדלי גרסאות

נוספו 12 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ (הפעיל הגנה על יהדות לוב: הגנה מפני עריכות של ויקיפד חסום ([edit=autoconfirmed] (פוקעת 06:22, 14 בנובמבר 2010 (UTC)) [move=autoconfirmed] (פוקעת 06:22, 14 בנובמבר 2010 (UTC))))
מאין תקציר עריכה
'''הקהילה ה[[יהודי]]ת''' של '''[[לוב]]''' מנתה ערב הקמת מדינת ישראל כ-38,000 איש ומרכזה היה ב[[עיר בירה|עיר הבירה]] [[טריפולי (לוב)|טריפולי]]. ריכוז נוסף של יהודי לוב התקיים בפנים המדינה, קרוב ל[[מדבר סהרה]]. יהודים אלה התבדלו מסביבתם והתגוררו בשכונות נפרדות, חלקם ב[[מערה|מערות]] חצובות בקרקע.
 
במהלך ההיסטוריה, עמים רבים עברו את ארצות [[צפון אפריקה]] במסעות כיבוש. היהודים שהתגוררו בערי החוף טריפולי, [[בנגאזי]] ו[[קירנה|קירני]], לעתים הושמדו או הוגלו. חלק מהיהודים נדחקו מפנים המדינה לאזורים מדבריים על מנת לשמור על יהדותם. בהמשך נראה כי לעובדת היותם [[אוכלוסייה]] נפרדת היו גם סימוכין במימצאים גנטיים. [[יצחק בן צבי]], נשיא המדינה לשעבר, כתב על יהדות לוב: "יישוב קדמון מושרש, שהחזיק מעמד בתנאים קשים ושמר על צביונו ואופיו בתוך המסגרת הכללית של האומה".
 
בשנות השלטון ה[[בריטניה|בריטי]], משנת [[1943]] עד [[1952]] ולאחר מכן בשנות העצמאות של לוב, סבלו היהודים מהעם הלובי, שערך בהם [[פרעות]], פצע והרג ופגע ברכושם. היהודים התארגנו והפעילו הגנה עצמית. לאחר הקמת המדינה עלתה רוב קהילת לוב לישראל, אך חלק נכבד ממנה היגר ל[[איטליה]]. ב[[רומא]] מהווים יוצאי לוב מרכיב חשוב בקהילה היהודית, ויש להם [[בית כנסת]] משלהם. בשנת [[1969]], לאחר עלייתו של הקולונל [[מועמר קדאפי]] לשלטון, עזבו אחרוני יהודי לוב את המדינה. בשנים האחרונות נעשה נסיון מצד ראשי לוב להתפייס עם היהודים.
151

עריכות