לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ALH 84001"

נוספו 77 בתים ,  לפני 10 שנים
מ
בוט: מתקן הפניות
מ (בוט: מתקן הפניות)
 
==היסטוריה==
הסלע הזה נחשב על פי התאוריה לאחד מחלקיה העתיקים ביותר של [[מערכת השמש]], שכביכול התגבש מנוכחות של סלע מותך לפני 4.5 מיליארד שנה. בהתבסס על ניסיונות חוזרים ונשנים לזהות מאין הגיע המטאוריט, התברר שהוא נוצר כנראה ב[[מאדים]] והוא מקורב בתכונותיו לקבוצת מטאוריטים אחרים אשר הגיעו ממאדים. על פי התאוריה הסלע זועזע ונשבר על ידי התנגשות או כמה התנגשויות מטאוריטים על פני השטח של מאדים לפני כ-[[ארכאיקון|3.5 עד 4.0 מיליארד שנה]], אך עדיין נשאר על הכוכב. לאחר מכן הוא נופץ ועזב את פני השטח של מאדים על ידי התנגשות נפרדת שקרתה לפני כ-15 מיליון שנה. בעודו מרחף לו במסע בין כוכבים הוא התנגש לבסוף בכדור-הארץ לפני כ- 13,000 שנים. תאריכים אלו נתגלו על ידי טכניקות [[תיארוך רדיומטרי|תיארוכים רדיומטרים]] מגוונים כגון: [[סמריום]]-[[נאודימיום|ניאודימיום]] (Sm-Nd), [[רובידיום]]-[[סטרונציום]] (Rb-Sr), אשלגן-ארגון (K-Ar) ו[[תיארוך פחמן-14|פחמן 14]].
 
==צורות חיים אפשריות==
ב-[[6 באוגוסט]] [[1996]] התפרסם ALH 84001 בשל ההכרזה על האמונה שהמטאוריט מכיל בתוכו עקבות חיים ממאדים, כפי שהתפרסם ב[[כתב עת|כתב-העת]] "[[Science]]" על ידי ד"ר דיויד מקיי מנאס"א.
 
באמצעות סריקת [[מיקרוסקופ אלקטרוני]], התגלה במטאוריט [[מאובן]] שיכול להיות שרידו של [[חיידקים|חיידק]]. המאובנים שנמצאו ב- ALH 84001 היו בקוטר של 20-100 [[מטר|ננומטר]], בדומה למידה של ננו-בקטריה, אך קטנים יותר מכל יצור תאי בזמנו. אם המטאוריט אכן איבן בתוכו צורות חיים, זאת תהיה העדות המוצקה הראשונה לקיומם של חיים חוצנים, במקרה שלא מדובר בזיהום שמקורו בכדור הארץ.
 
ההכרזה על אפשרות לצורות חיים חוצנים עוררו מחלוקות רבות בזמנו וגרמו לעניין רב בחיפוש על מאדים. כאשר הכריזו על התגלית, רבים הניחו מיד כי המאובן הוא הראיה האמיתית הראשונה לחיים חוצנים. התגלית כבשה כותרות ברחבי העולם ואף הניעה את הנשיא האמריקני [[ביל קלינטון]] להכריז על האירוע בהופעה טלוויזיונית רשמית.
 
מספר ניסויים לגילוי חומרים אורגניים בוצעו על המטאוריט ונתגלו [[חומצת אמינו|חומצות אמינו]] ו[[הידרוקרבון פוליסיקליק ארומטי]]. הוויכוח הסוער בנוגע לשאלה האם המולקולות האורגניות נוצרו על ידי תהליכים אי-ביולוגיים או על ידי זיהום הנובע ממגע עם הקרח האנטארקטי, עדיין נמשך.
 
ב-2006 מומחים מסוימים עדיין התווכחו על כך שהמיקרו-מאובנים לא מצביעים על חיים חוצנים, אלה על זיהום [[ביופילם]] ארצי. עדיין לא נתגלתה הדרך שבה נוצרו תכונות המאובן, אך מאובן בעל תכונות זהות שוחזר במעבדה בהצלחה ללא התערבות ביולוגית. אף על פי כן, העדויות לקיומה של הננו-בקטריה ממשיכות לצמוח, למרות הספקנות הראשונית (בהתבסס על הרעיון שהחלקיקים היו לא מספיק גדולים כדי להכיל [[RNA]]).
[[נקודת ההונאה]], מותחן הנכתב על ידי [[דן בראון]], מתייחס בנושא המרכזי לגילוי מטאוריט בו נתגלו מאובנים של צורת חיים בדומה ל-ALH 84001.
 
קונטקט, סרט משנת 1997 המבוסס על מותחנו של [[קרל סגן|קרל סייגן]], אשר כולל קטעים על הכרזתו של הנשיא ביל קלינטון בנוגע לקיומם האפשרית של מאובנים ממאדים. הקטע הזה הוצא מהקשרו כדי להתאים לעלילת הסרט. כפי שנמסר הסרט גרם לביקורות מסוימות מפי ממשל קלינטון.
 
==ראו גם==