לדלג לתוכן

דוד פרנקפורטר – הבדלי גרסאות

הוסרו 26 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
בוט: משנה קטגוריה:מעפילים ועולים לאחר מלחמת העולם השנייה; שינויים קוסמטיים
מ (בוט: משנה קטגוריה:מעפילים ועולים לאחר מלחמת העולם השנייה; שינויים קוסמטיים)
[[תמונהקובץ:davidfrankfurter.jpg|שמאל|ממוזער|250px|דוד פרנקפורטר מדבר במסיבת עיתונאים בתל אביב, עם עלייתו לארץ בשנת 1945]]
'''דוד פרנקפורטר''' ([[9 ביולי]] [[1909]] - [[19 ביולי]] [[1982]]), [[יהודי]] שהתנקש בחייו של מייסד סניף התנועה ה[[נאצי]]ת ב[[שווייץ]].
 
דוד פרנקפורטר נפטר בשנת [[1982]]. על שמו קרויים רחוב בעיר [[פתח תקוה]] וגן ציבורי ב[[רמת גן]].
 
== בעקבות ההתנקשות ==
דוד פרנקפורטר הוציא ספר בשם "נקם", שבו הוא מתעד את סיפורו, ומה שהוביל אותו למה שעשה. ובו כתב בין היתר את הדברים הבאים:
:"נכנסה שנת 1933, היא שנת הפורענות בגרמניה. מרעידים ישבו היהודים אל מקלטי-הרדיו ומנו מספר לקולות הנאצים בבחירות... ההמונים הוכו בשגעון, התזזית יצאה בחינגה בראש חוצות. מיסקרים ותהלוכות, דגלים ומוזיקה-של פח השתררו בחיי עם הגרמנים. חרדים שוטטו היהודים, בעצם מחול מכשפות זה של היממון חושים, לפני חומות עיר מולדתם שהייתה להם לעיר נכר. חפץ אחד בלבד היה בלבם – החבא אל הכלים, הרכן ראש ועמוד אי כה בסערה. "תבשיל, לא הרי בישולו כהרי אכילתו", הייתה אימרת-הקסם שלהם, קצרת הראות, אשר החזיקו בה כהחזק ב"אני מאמין". לא יכולתי לרדת לסופה של עמדה סבילה ומוגה זו, שעל כל בזיון ועלבון, על כל מאסר וחבישה במחנה ריכוז הייתה תשובתה – שתיקה ואפס מעשה".
פרופ' [[מאיר שוורץ]], מנהל "[[בית אשכנז]]" לחקר [[השואה]] ב[[גרמניה]], משער כי רצח זה היה בין הגורמים החשובים ששווייץ לא נכבשה על ידי הגרמנים ולא היה "[[אנשלוס]]", כמו ב[[אוסטריה]], וכך ניצלו כנראה, כ-20,000 מיהודי שווייץ מכליה. עוד הוא משער כי התנקשות בגוסטלוף וחוסר התגובה שבאה בעקבותיה, היוו מקור השראה ל[[הרשל גרינשפן]], כמעט שלוש שנים אחרי, לבצע את ההתנקשות שלו, התנקשות שהיוותה עילה ל[[פוגרום]] [[ליל הבדולח]].
 
[[אוניית נוסעים]] גדולה שנבנתה ב[[גרמניה]], נקראה על שמו של וילהלם גוסטלוף. בעת [[מלחמת העולם השנייה]] בשנת [[1945]] טובעה אוניה זו ב[[הים הצפוני|ים הצפוני]] משלושה [[טורפדו|טורפדות]]ת של [[צוללת]] [[רוסיה|רוסית]], בעת שהיו בה למעלה מ-6,000 פליטים גרמניים. אירוע זה נחשב לאסון הימי הגדול ביותר בעת החדשה. דרך אסון אוניית וילהלם גוסטלוף, גרמנים רבים זוכרים את שמו של נאצי זה. בספר "בהילוך של סרטן" של הסופר הגרמני [[גינטר גראס]], שב-2006 נחשף כי שירת ב[[ואפן אס אס]], ההתנקשות בגוסטלוף וטיבוע האוניה שנשאה את שמו מהוות ציר מרכזי. בדרך הצגת הדברים יש הרואים כמעוותת את האירועים.
 
== לקריאה נוספת ==
* [[אמיל לודוויג]], '''רצח בדאבוס''', יצא לאור בשנת 1936 ב[[אמסטרדם]]. תורגם לאנגלית באותה שנה בהוצאת ויקינג, בשם The Davos Murder. לא הופיע בתרגום עברי.
 
== קישורים חיצוניים ==
* מאיר שפר, [http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/mahanaim/alilot/shefer.htm פרשת פרנקפורטר], באתר "דעת"
* [http://www.ashkenazhouse.org/davidfrankfurter.html סיפורו של דוד פרנקפורטר], אתר בית אשכנז
* [http://www.snunit.k12.il/shoa/chn4.html עדות בנו כהן במשפט אייכמן], אתר סנונית
* [http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2988988,00.html בהילוך של סרטן - גינטר גראס], ynet
 
{{מיון רגיל:פרנקפורטר, דוד}}
 
[[קטגוריה:יהודים בשואה]]
[[קטגוריה:מעפילים ועוליםעולים לאחר מלחמת העולם השנייה]]
[[קטגוריה:מתנגדים לנאצים]]
[[קטגוריה:מתנקשים פוליטיים]]