לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "באב א-שרקי"

נוספו 2 בתים ,  לפני 10 שנים
מ
בוט החלפות (-השניה +השנייה)
מ (בוט החלפות (-השניה +השנייה))
ב-[[22 בינואר]] [[2007]], ביום השני של חודש [[מחרם]] שראשיתו מקודשת בשיעה [[עשוראא|לציון רצח האמאם]] [[האימאם חוסיין|חוסיין]] ב[[כרבלא]], שתי מכוניות התפוצצו ברחובות שוק באב א-שרגי וגרמו למותם של 88 אנשים ולפציעתם של 160 אחרים. פיגוע זה היה אחד הפיגועים העקובים ביותר בדם מאז הפלישה האמריקאית לעיראק ב[[מרץ]] [[2003]].
 
הפיגועים תוזמנו במטרה לגרום לנזק מקסימלי והתרחשו בצהרי היום, הזמן העמוס ביותר בשווקים. כל אחת ממכוניות התופת נשאה כ-100 ק"ג של חומרי נפץ, והדי הפיגועים נשמעו בצידה השני של העיר מעבר לחידקל. לאחר הפיצוצים מספר גדול של גופות נערמו אחת על השניההשנייה בארגזי עץ והועמסו על רכבי פינוי, בעוד שאחרות הושחתו ונקרעו לחתיכות קטנות מההדף. בעקבות הפיצוצים התלקחו לא פחות מתריסר מכוניות שחנו בקרבת מקום. ענני העשן הסמיכים נסחפו לתוך "[[האזור הירוק]]" של בגדאד, מרחק של כמעט קילומטר.
 
הפיגוע בבאב א-שרגי לא ייחודי, ומהווה דוגמה טיפוסית לפיגועי ההתאבדות שזעזעו את עיראק בשנים הראשונות לאחר הכיבוש האמריקאי. הפיגועים כוונו אל מטרות אזרחיות מתוך המאבק העדתי על השליטה בעיראק בין ה[[סונים]] ל[[שיעים]]. קרוב לוודאי שהפיגוע היווה מעשה נקם סוני בעקבות רציחתם של עשרות סונים בידי שיעים בשבועות הקודמים באזור זה של בגדאד.