לדלג לתוכן

מונדיום – הבדלי גרסאות

נוספו 4 בתים ,  לפני 11 שנים
מ
קישורים פנימיים
מ (קישורים פנימיים)
מ (קישורים פנימיים)
'''מונדיום''' (ב[[גרמנית]]: mundium או mundeburdis; ב[[לטינית]] patrocinium; ב[[צרפתית]] mainbour, מילולית "מגן, הגנה, כוח") היה מושג מרכזי בחוק האישי של [[ימי הביניים]]. אלו היו יחסי החסות והתלות הדדית שנוצרו בימי הביניים כתוצאה מהתמסרותו של בן חורין אחד למשנהו.
 
המעשה המשפטי שבו העמיד אדם את עצמו לרשות אחר נקרא [[קומנדטיו]] (commendatio). וכתוצאה ממעשה זה היו לשני הצדדים התחייבויות הדדיות. המוסר עצמו התחייב לשרת ולכבד את ה-dominus, מילולית אדון, במשמעות האדם לו התמסר. המתמסר קיבל על עצמו התחייבות לשרת ולכבד את מי שהוא מכנה כאדון, בהסתייגות ששירות זה יצטמצם כך שמעמדו ישאר כשל אדם בן-חורין. האדון (Muntherr) מצדו קיבל על עצמו את האחריות להגן, לסייע ולכלכל במזון ובלבוש את המתמסר לו, את אשתו, את בנותיו שטרם נישאו ואת בניו שטרם הגיעו לגיל בגרות.
 
היו נוסחים מוכנים מראש לטקס זה. בספר שערך מרקולפוס<ref>מרקולפוס (Marculfus) היה נזיר צרפתי מהדיאוקסיה של פריז, חי באזור שבשליטת כלוביס (בן דגובר) בסביבות 660 ואסף נוסחים (פרמולות) של טקסטים ששימשו להסדרת מערכות יחסים שונות</ref> מופיע טקסט ממחצית המאה ה-8 שמהווה דוגמא לנוסח המקובל.
1,284

עריכות