מייקינג אוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מייקינג אוףאנגלית: Making-of או Behind-the-scenes) היא גרסה לסרט או סדרת טלוויזיה או אף לוידאו קליפ אשר מציגה את צוות הצילום וההפקה ולא רק מושאי הצילום הסופיים. מונח זה דומה מעט לגרסת הבמאי, אך איננו קשור לנושא הצילום ולא תמיד נערך בידי הבמאי. לעיתים מתייחסים[דרוש מקור: מי?] לצילומים אלה כתת-ז'אנר חדש יחסית בעל אופי תיעודי.

מקור המונח הוא במנהגם של ליצנים להחליף את התלבושות מאחורי הוילונות של הופעות תיאטרון וכן העברה של שאר התפאורה, מה שמתבצע הרחק מעיני הקהל.[דרוש מקור]

צילומי סצנות של מאחורי הקלעים נוצרים בעיקר למען קידום מכירות והפצה של המוצרים ולעיתים היא נצפית רק בכונני בלו-ריי או ב-DVD של אותם סרטים וסדרות. בשנים האחרונות יותר סרטים ותוכניות מציגות את ההפקות והמניעים לכך, להם הם מקדישים זמן מסך קטן יותר, עם זאת במספר מקרים נוצרו סרטים שלמים של מאחורי הקלעים (כדוגמת סרטי שר הטבעות והסרט הארי פוטר: בחזרה להוגוורטס).

במהלך צילומים אלה נראים (לרוב במהלך ראיונות או הקלטות) המפיקים, השחקנים, הצלמים ושאר חברי הצוות בעודם מדברים על ההפקה, על הקשיים ועל הדילמות שהיו בצילום והמשחק, כשלרוב הם נמנעים מחשיפת סודות, ביקורות גלויות על ההפקה ומיחסים שליליים לצוות. מספר צילומי מאחורי הקלעים נוצרו כמעין פרודיות קומיות על הצוות, שאינם מכילים ראיון[1].

ישנן הופעות מוזיקליות שגם בהן ישנן סצינות ראיונות, אף שהן אינן נחשבות כ"קלעים" רגילים.[דרושה הבהרה]

ישנם אף מופעי פסטיבלים בהם מקרינים רק סצנות של "מאחורי הקלעים" מיוחדים.[דרוש מקור]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Special Features: DVD Extras". Videomaker.com. Retrieved 2017-07-11.