מייקס סמינר עיתונאים בנושא סיקור קונפליקטים (MICS)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

MICS הוא סמינר בינלאומי, מקצועי ואקדמי, ללא כוונות רווח, שנערך מדי קיץ במרכז הבינתחומי הרצליה. מטרת הסמינר בן חמשת הימים היא להקנות לעיתונאים ומעצבי דעת-קהל צעירים מרחבי העולם כלים פרקטיים ותאורטיים לסיקור קונפליקטים בצורה מאוזנת, מתוך לימוד מהסכסוך הישראלי-פלסטיני כמקרה בוחן. לסמינר מגיעים כתבים, עורכים, שדרנים וסטודנטים לתקשורת מרחבי העולם במטרה להעמיק את הידע שלהם על התקשורת והאופן בו היא מתמודדת עם אתגרים פסיכולוגים ומקצועיים בסיקור קונפליקטים. הסמינר מקדם ערכים של פלורליזם, חופש העיתונות, חופש הביטוי וחירות המחשבה, ובכך שואף לייצר שיח מקצועי, מאוזן ומבוסס יותר בזירה הבינלאומית. במהלך 7 שנות פעילותו (מאז 2009) הגיעו לישראל כ-210 עיתונאים מרשתות תקשורת לאומיות ובינלאומיות בולטות, מלמעלה מ-49 מדינות ברחבי העולם.

Mics LOGO.jpg

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

MICS הוא מיזם פרי יוזמתם של סטודנטים לתואר ראשון בבית הספר לאודר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי הרצליה, הפועל ללא כל כוונת רווח. בכל שנה, מאורגן הסמינר על ידי צוות של כ-20 סטודנטים מתנדבים, האמונים על איתור ומיון המשתתפים, גיוס הכספים, הפקת תוכן ולוגיסטיקה וכן שיווק ויח"צ. הסמינר מתקיים הודות לגיוס תרומות ממגוון רחב של גורמים, בצורה המאפשרת לארגון לשמור על עצמאותו. MICS נוסד בשנת 2009 בעקבות מבצע עופרת יצוקה, הן מתוך תחושה כי בעת הסיקור התקשורתי הבינלאומי של הסכסוך נעשה לעיתים תכופות שימוש במידע מוטה/חסר והן מתוך ההבנה כי דיווח בלתי-מאוזן עלול להביא לתפיסה לקויה או שגויה אודות מורכבותו של המצב באזור, בקרב דעת הקהל העולמית ובקרב מקבלי ההחלטות. מאז היווסדו בשנת 2009, חשף הסמינר למעלה מ-200 אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל מ-49 מדינות שונות אל העולם המרתק של סיקור הסכסוכים. לסמינר מספר רב של שיתופי פעולה עם מגוון גורמים וביניהם – 'בית הספר לממשל, דיפלומטיה ואסטרטגיה ע"ש רון לאודר', משרד החוץ, המכון למדיניות ואסטרטגיה, ארגון העיתונאים האירופאי EYP (European Youth Press), האיחוד האירופי (EU), רוטרי ועוד.

על הסמינר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Mics participant.JPG

MICS מתמקד בסיקור תקשורתי של אזורי קונפליקט: במהלך הסמינר זוכים המשתתפים להרצאות של דמויות מפתח בעולם התקשורת והאקדמיה, נוטלים חלק בפאנלים הקשורים לסכסוך, משתתפים בסדנאות מקצועיות ודנים בסוגיות העוסקות בסיקור סכסוכים. בנוסף, במהלך הסמינר מתקיימים סיורים שממחישים את מורכבותו של הסכסוך, ובמהלכם נחשפים העיתונאים באופן בלתי אמצעי לנושאים בוערים במזרח התיכון בעשרות השנים האחרונות. MICS עוסק בנושאים רבים ומגוונים שעליהם נמנים תקשורת ולוחמה בטרור, צנזורה צבאית, פסיכולוגיה והיבטים רגשיים של דיווח סכסוך, פוליטיקה של המזרח התיכון, היסטוריה, יחסי מדינה-תקשורת, פיתוח מקצועי ועוד. תוכנית הסמינר משתנה מדי שנה בהתאם להפקת הלקחים ובהתאם למצב האקטואלי. כל יום בסמינר מתמקד באספקט שונה ובעל הגיון-מארגן מובחן; כמו כן - כל הרצאה מובילה לבאה אחריה מבחינה קונספטואלית. דרך חוויה ייחודית זו, העיתונאים המשתתפים לומדים להכיר טוב יותר את המציאות המורכבת של ישראל ומקבלים כלים המאפשרים להם לדווח באופן אובייקטיבי יותר וללא משוא פנים. בוגרי הסמינר מעניקים משוב חיובי באופן עקבי אודות הסמינר הן בנוגע לאיכותן הגבוהה של ההרצאות במהלכו, והן בנוגע לצוות המקצועי ולחוויה הכוללת במהלך שהותם בישראל.

משתתפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Mics Group.jpg

מארגני הסמינר משקיעים מאמצים רבים בתהליך המיון והראיונות של המשתתפים הפוטנציאליים. כל הבקשות נבחנות בקפידה וכל פנייה מקבלת יחס אישי. מתוך מאות פניות שמתקבלות מדי שנה, מאתר הצוות האמון על

 בחירת משתתפים את הללו שמפגינים יכולות כתיבה והבעה ברמה גבוהה, רמה מקצועית גבוהה וזיקה לנושא; כל זאת על בסיס קורות חיים, ראיונות אישיים וחומרים נוספים. בסופו של התהליך שאורכו מספר חודשים, מגובשת קבוצה של כ-25 עיתונאים צעירים ומבטיחים בגילאים 20–35, מרשתות תקשורת בולטות, ביניהן CNN, BBC, ו-Al-Jazeera. הליך המיון שם דגש על גיוון מדינות המשתתפים כדי לייצר שיח רחב ומגוון בדעותיו, ביניהם ארצות הברית, גרמניה, ברזיל, דרום אפריקה וסין. אלו שהגיעו לשלב הראיונות האישיים אך לא התקבלו, מעודדים לנסות ולהגיש בקשה גם בשנה שלאחריה. המשתתפים מקבלים יחס אישי, ליווי צמוד ומענה על כל צורכיהם עד הגעתם לישראל ובזמן שהותם. בוגרי הסמינר אשר חזרו למערכות השונות במדינותיהם, הפגינו סיקור מאוזן יותר של אירועים בארץ תוך הפגנת בקיאות בפרטים. במבצעים האחרונים, "צוק איתן" ו"עמוד ענן", בוגרי הסמינר פרסמו כתבות רבות המתבססות על מידע שהועבר במהלך הסמינר וראיונות שערכו עם גורמים שונים שהכירו במהלך ביקורם בישראל. סיקורים אלו אף הגיעו לעמודים ראשונים, ביניהם בעיתון הגרמני Der Spiegel.

דוברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסמינר מורכב מדוברים מהשורה הראשונה המגיעים מקשת רחבה של תחומים ביניהם גורמים צבאיים ומדיניים מישראל ומהרשות הפלסטינית, גורמי תקשורת, אנשי אקדמיה בתחום הטרור והאסטרטגיה ועוד. הדוברים חולקים את ניסיונם  הרחב עם הכתבים הצעירים, ואלו זוכים לקבל תכנים ממקור בכיר ומקצועי בתחומו.

בין המרצים שלקחו חלק בסמינר נמנים: פרופ' בועז גנור, ד"ר איתן עזני, מר הנריקה צימרמן, פרופ' עילאי אלון, ד"ר דליה פדילה, מר איתי אנגל, גב' ג'ודי רודן, ד"ר חליל שיקאקי, מר שי אטיאס, ראש המחלקה לדיפלומטיה ציבורית במשרד רוה״מ, מר אחמד בודירי, תא"ל (מיל') עו"ד פנינה שרביט-ברוך, מר דני דיין, מר מואב ורדי, ח"כ לשעבר עו"ד אליקים העצני, שר המשפטים לשעבר יוסי ביילין, מר אמיר תיבון, ח"כ נחמן שי, מר אריאל כהנא, אל"ם (במיל') מירי אייזן ורבים אחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • FAKTOR, "Isis wants a world war" by Robert Nemeth, Hungary.
  • FAKTOR, "Their children were killed, they became friends" by Robert Nemeth, Hungary