מיכאל וקסמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מיכאל וקסמן (1922 - 16 במאי 1941) היה איש אצ"ל, שהוצא להורג על ידי הארגון מחשש שהוא מלשין על המחתרת בפני משטרת המנדט.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיכאל וקסמן נולד בפולין בשנת 1922. עלה לארץ ישראל והצטרף לאצ"ל בשנת 1933.

האצ"ל הציב את וקסמן למחלקת המודיעין של הארגון תחת פיקודו של ישראל פריצקר. במחלקת המודיעין יצר וקסמן קשרים בין הבולשת הבריטית למחלקת המודיעין של האצ"ל, כדי להשיג מידע על פעילות הקומוניסטים בארץ וכן כדי לנסות לדלות מידע על הנעשה בבולשת.

באפריל 1941 תפסה המשטרה הבריטית מחסן נשק של האצ"ל בבת ים, ובארגון חשדו בווקסמן במסירת המידע על המחסן לבריטים. הוא נורה בגבו מאקדח שלוש פעמים על ידי איש האצ"ל דוד רוזנצוייג, בפינת הרחובות בצלאל והמלך ג'ורג' בתל אביב ב-16 במאי 1941. הוא נקבר בבית העלמין נחלת יצחק.

הרוצח נתפס על ידי עוברים ושבים והובא לדין. הוא היה מיוצג על ידי עורך הדין אשר לויצקי. בבית המשפט הציג עצמו כפועל במפעל לממתקים, הציג פנקס חבר של מפא"י והכחיש כי הוא בכלל רוויזיוניסט. אנשי האצ"ל הטילו אימתם על העדים והאיש זוכה מחוסר הוכחות והובא למעצר, במחנה המעצר במזרעה, על סמך חוקי החירום שהיו אז. משם הועבר ללטרון וגורש, יחד עם 251 חברי אצ"ל, לאריתריאה. שבע שנים היה עצור. חזר לישראל רק אחרי הקמת המדינה.

הרקע להריגתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז 1939 עברה התנועה הרוויזיוניסטית זעזועים רבים. דוד רזיאל ואברהם שטרן נאבקו זה בזה על הנהגת התנועה. רעיון שיתוף הפעולה עם הבולשת לא בא אלא כדי שדוד רזיאל יוכל להשתחרר מן המעצר בו היה נתון אז. ישראל פריצקר היה משוכנע כי רעיון שיתוף הפעולה עם הבולשת הבריטית מבטא את הקו של דוד רזיאל אך היה באצ"ל מי שסבר כי פריצקר ומיכאל ווקסמן הגדישו את הסאה ומכאן בא הרעיון להורגם (פריצקר הוצא להורג בידי לח"י בספטמבר 1943).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]