מינוטאור (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מינוטאור
Minotaur
כרזת הסרט
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על מינוטאור של בנימין תמוז
בימוי יונתן תמוז
הופק בידי סינמה פרדס, טופליין תקשורת
תסריט דן תורג'מן, אירווינג וייט
עריכה זוהר סלע
שחקנים ראשיים דן תורג'מן
מילי אביטל
מוזיקה אמוץ פלסנר
צילום דוד גורפינקל
מדינה ישראלישראל ישראל
חברה מפיצה Nu Image
הקרנת בכורה 1997
משך הקרנה 91 דקות
שפת הסרט אנגלית
תקציב 1,240,000 דולר
דף הסרט ב־IMDb

מינוטאור (Minotaur) הוא סרט דרמה ישראלי משנת 1997 בבימויו של יונתן תמוז, עם דן תורג'מן ומילי אביטל בתפקידים הראשיים.

התסריט שנכתב על ידי דן תורג'מן ואירווינג ס. וייט, מבוסס בחלקו על הרומן מינוטאור של בנימין תמוז משנת 1980. העלילה בסרט מתרחשת בניו יורק במקום בלונדון.

ענת עצמון שהייתה אז אשתו של תורג'מן משחקת בסרט בתור אמו אבל היא מופיעה רק במחשבתו על זכרונות מילדותו.

היא מסבירה לו על המינוטאורוס שהיה בעל גוף של אדם וראש של שור ונידון להיכלא ולהישאר בודד בתוך הלבירינת. כך גם חייו של אלכס בהווה. הוא חי בבדידות כסוכן מוסד ומפחד שייחשף. מצד אחד הוא מחסל מחבלים ללא חמלה (השור) אך יש לו צד של חיפוש אהבה שאינו יכול לממש (האדם).

לאורך הסרט יש פלשבקים ובהם מופיעים אלכס הילד (גדי דורפמן) ואימו (ענת עצמון).

הסרט היה מועמד ל-8 פרסי אופיר: הסרט; השחקנית הראשית - מילי אביטל; הצילום - דוד גורפינקל; העריכה - זוהר סלע; המוזיקה המקורית - אמוץ פלסנר; העיצוב האומנותי - יורם שייר; עיצוב התלבושות - אפרת מירב; עיצוב הפסקול - ישראל דוד.

הסרט צולם ברובו בארצות הברית והופץ שם בשם "המוסד".

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכס אברמוב (דן תורג'מן) הוא סוכן מוסד בניו יורק. הוא מקבל הוראות לחסל מחבלים ממפקדו נמי (מייק בורשטיין). הוא פועל לבד ושומר על בדידות לבל ייחשף. מצד אחד הוא מחסל ללא עכבות ומצד שני הוא עורג לקשר אהבה עם אישה.

יום אחד הוא פוגש ברכבת בחורה צעירה שמוצאת חן בעיניו ועוקב אחריה עד לדירתה. הבחורה היא תיאה (מילי אביטל), סטודנטית להיסטוריה באוניברסיטה ומנגנת בפסנתר את הנעימה שגם אמו נהגה לנגן - החלק השני של הקונצ'רטו לפסנתר ותזמורת של מוצרט, ק. 488 (נעימה זו מופיעה לאורך הסרט).

הוא מתחיל לשלוח לה מכתבים אנונימיים ובהם הוא שופך לפניה את ליבו והמכתבים האלה מוצאים חן בעיניה. היא מחפשת מי בין הסטודנטים מתאים לכך ומחליטה שזה סטודנט שמכונה ג'י-אר ומתחילה לצאת אתו לשמחתו. היא משתפת בהחלטותיה את חברת הקרובה קים (כריסטין קלנר). אלכס מתגנב לנשף סטודנטים עטוי במסיכה רוקד עם תיאה ריקוד ספרדי ונעלם. אחר כך הוא מתחבר עם ג'י-אר ושניהם נוסעים ברכב המהודר של הסטודנט. סוכנים ערבים עוקבים אחריהם, אלכס יורד בדרך וג'י-אר מחוסל על ידי הערבים.

בינתיים אלכס ממשיך בחיסולים ונמי מזהיר אותו מחשיפת יתר. הוא מפוצץ בשיחת טלפון את דירתו של ברודי ומתפנה לחסל את מסעודי. הוא נפגש עם הפיזיקאי ד"ר קסלר (אנטול קונסטנטין) נותן לו כסף ומקבל צילומים והוראות על מקום הימצאו.

בניסיון החיסול הוא נפצע קשה ומסעודי ואנשיו מתחמקים. הקשר עם תיאה ניתק. תיאה השבורה מתחברת עם המרצה להיסטוריה ניקוס (ג'ורג' קוראפייס) והם מקיימים יחסים. אלכס מועבר לישראל ועולה לקבר אמו (ענת עצמון) שהייתה פסנתרנית והתאבדה. בניגוד להוראות מפקדו הוא פודה את חסכונותיו בבנק וחוזר לארצות הברית לדאבונם של נמי ושל ראש המוסד (אשר צרפתי).

הוא מחדש את שליחת המכתבים לתיאה ומחליט לבסוף להיפגש איתה. תיאה מגיעה עם ניקוס לדירת אמה (כריסטין ג'ונס) ורואה את אלכס ברחוב. ליבה אומר לה שזה הבחור ששלח לה את המכתבים. היא יורדת למטה והם מתקרבים אבל באותו רגע מחוסל אלכס על ידי סוכנים ערבים ונופל הרוג ושטוף דם בזרועותיה של תיאה.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות הערות
דן תורג'מן אלכס אברמוב סוכן מוסד
מילי אביטל תיאה סטודנטית
ג'וש לוקאס ג'י-אר סטודנט
מייק בורשטיין נמי מפקד במוסד
ענת עצמון אמא של אלכס
אשר צרפתי ראש המוסד
גדי דורפמן אלכס הילד
קרול מרקוביץ' אברמוב אבא של אלכס
ג'ורג' קוראפייס ניקוס מרצה לספרות
קונסטנטין אנטול קסלר פיזיקאי
כריסטין ג'ונס אמא של תיאה
גדעון גדי ברודי טרוריסט
כריסטין קלנר קים חברה של תיאה

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]