לדלג לתוכן

מיני מאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מיני מאוס
Minnie Mouse
הופעה ראשונה שיגעון של אווירון (1928)
יוצרים וולט דיסני ואב אייוורקס
דיבוב וולט דיסני (1928–1929)
מרג'ורי רלסטון (1929)
מרסלייט גארנר (1929–1939; 2013)
תלמה בורדמן (1939–1942)
רות קליפורד (1942–1952)
ג'נט וואלדו (1974)
ראסי טיילור (1986–2019)
קייטלין רוברוק (2019 ואילך)
דיבוב בשפה העברית סיון שביט (2007–2010)
נועה גורן (2010–2015)
עינת אזולאי (2017 ואילך)
מידע
כינויים מינרווה
מקצוע שיפוצניק
דמויות קשורות
משפחה מורטימר מאוס (דוד), אגתה מאוס (דודה), מילי ומלודי מאוס (אחייניות), מארשל ומטילדה מאוס (סבא וסבתא)
חברים מיקי מאוס (בן זוג), דייזי דאק, דונלד דאק, גופי, פלוטו, קלרבל הפרה
אויבים פיט השחור

מינרווה "מיני" מאוסאנגלית: Minerva "Minnie" Mouse) היא דמות מצוירת המופיעה בסרטי הנפשה, קומיקס ומשחקי מחשב של חברת וולט דיסני.

בקומיקס "The Gleam" שפורסם ב-19 בינואר2 במאי 1942 מופיע לראשונה שמה המלא – מינרווה מאוס.

הופעות ראשונות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-15 במאי 1928 יצרו וולט דיסני ואב אייוורקס את הדמות מיקי מאוס כתחליף לכוכב הקודם שלהם אוסוולד הארנב. בעוד ש"אוסוולד" הופיע אצל המתחרים – אולפני יוניברסל ושם רדף אחרי ארנבות ופלירטט איתן, נדרשו דיסני ואיוורקס ליצור דמויות נוספות למלא את עולמו של מיקי – והדמות שנבחר לצורך זה הייתה הדמות של מיני מאוס.

מיני הופיעה לראשונה בסרט "שיגעון של אווירון" שיצא לאקרנים ב-15 במאי 1928. בסרט זה מיקי מציע למיני לעוף איתו באווירון. היא מסכימה לעלות איתו למטוס אך לא לניסיונו לנשקה בעודם באוויר – ניסיון שהוביל לכך שהיא צונחת מן המטוס.

הסרט הבא בו מופיעה מיני הוא: "הגאוצ'ו הדוהר" – סרט זה היה השני שנוצר בו השתתפו מיקי ומיני, אולם השלישי שיצא לאקרנים – ב-30 בדצמבר 1928. בסרט זה מועסקת מיני כמלצרית ורקדנית בבר-מסעדה – ה"קנטינה ארגנטינה" – בפאמפס של ארגנטינה. מיני רוקדת טנגו עבור מיקי הגאוצ'ו ופיט השחור – הבורח מן החוק. הן מיקי והן פיט מפלרטטים איתה, ופיט מנסה לחוטפה. מיקי, מציל אותה במסגרת תמת "העלמה במצוקה". מעלילת הסיפור עולה כי זו הפעם הראשונה שהם נפגשים.

הסרט השני שיצא לאקרנים, הוא "ספינת הקיטור וילי" – השלישי שנוצר בסדרה. סרט זה יצא לאקרנים ב-18 בנובמבר 1928. בסרט זה פיט הוא רב החובל של ספינת קיטור, מיקי הוא איש הצוות ומיני היא הנוסעת היחידה בספינה.

מיני ככוכבת משנה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההצלחה המסחרית של "ספינת הקיטור וילי" הפכה את מיקי ומיני לפופולריים. מתוך 12 הסרטים בכיכובו של מיקי שהופקו בשנת 1929 כיכבה מיני בשבעה, ואוזכרה בסרט נוסף.

בסרט "ריקוד האסם" שיצא לאקרנים ב-14 במרץ 1929 מתחרים מיקי ופיט על חיבתה של מיני, ושניהם מציעים לקחת אותה לנשף הריקודים באסם. מיני בוחרת את פיט בעל הרכב, על מיקי בעל הכרכרה, אולם כאשר הרכב מתקלקל בוחרת מיני את מיקי. בעת הנשף מתברר שמיקי לא יודע לרקוד ודורך על רגליה – ואז שבה מיני לפיט, אולם מיקי מבקש לרקוד עימה ריקוד נוסף והפעם לא דורך עליה מאחר שקשר עצמו לבלון. כאשר מיני מגלה זאת היא עוזבת את מיקי וחוזרת לפיט.

בסרט "בית האופרי" שיצא לאקרנים ב-28 במרץ 1929 מיני מוזכרת כאחת מ"נערות ינקי דודל" – קבוצת נערות רקדניות, אולם היא לא מופיעה בסרט.

בסרט "כאשר החתול איננו" שיצא לאקרנים ב-11 באפריל 1929 משתתפת מיני במסיבה בה נוכחים מיקי ועכברים נוספים. סרט זה יוצא דופן בכך שגודלם של מיקי ומיני הוא כשל גודל עכברים רגילים, בעוד שבסרטים אחרים גודלם כגודל בני אדם נמוכים.

בסרט "נער המחרשה" שיצא לאקרנים ב-9 במאי 1929, מיני היא נערת כפר המבקשת ממיקי לחלוב את קלרבל הפרה עבורה. כאשר מיקי מסיים לחלוב, מביא למיני את הדלי מלא החלב ומנסה לנשקה, אך האחרונה שופכת את החלב על ראשו.

בסרט מה-23 במאי 1929 – "ילד הקרנבל" מיקי הוא מוכר נקניקיות ומיני רקדנית בקרקס. הופעתם הבאה יחד, גם היא בקרקס, בסרט "הצ'ו צו' של מיקי" מ-26 ביוני 1929. בסרט זה מיני מנגנת בכינור.

"ה"יו-הו" של מיני"

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הופעתה המשמעותית הבאה של מיני הייתה בסרט "השטויות של מיקי" מ-26 ביוני 1929 בו מופיעה מיני עם השיר "היו הו של מיני" (Minnie's Yoo Hoo), בו שר מיקי על החברה שלו.

בשיר זה מגלה הקהל לראשונה כי מיקי ומיני הם בני זוג.

עלמה במצוקה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט האחרון משנת 1929 בו מופיעים מיקי ומיני – "גלים פראיים", מציל מיקי את מיני מטביעה. סרט זה הוא הסרט הראשון מני רבים בה מגלמת מיני "עלמה במצוקה" ומיקי מציל אותה.

בסרט "נער הקקטוס" מ-1 באפריל 1930, המהווה פרודיה על סרטים מסוג מערבון, מיני נחטפת על ידי פדרו ומיקי מציל אותה. סרט זה מהווה למעשה חזרה על העלילה של ה"גאצ'ו המקפץ" כאשר העלילה מתרחשת במקסיקו במקום ארגנטינה.

בסרט "החגיגה" (11 ביולי 1930), משתתפים מיקי, מיני, הוראס הורסקולר וקלרבל הפרה. בסרט זה תפקידה של מיני ארוך ומורכב מזה של מיקי.

בסרט "לוחמי השריפות" (6 באוגוסט 1930) מיני לכודה במלון בוער, ומציל אותה מיקי, ראש מחלקת הכבאים.

בסרט "תעלומת הגורילה" (1 באוקטובר 1930) נמלט בפו הגורילה מגן החיות. מיקי נכנס להיסטריה ומזהיר את מיני. מיני אינה מפחדת אולם בפו לוקח אותה בת ערובה. מיקי רץ להצילה ומוצא עצמו קשור גם כן על ידי הגורילה.

בסרט "הפיקניק" (14 בנובמבר 1930) מופיע חיית המחמד של מיני – כלב בשם רובר. לימים התפתחה דמות זו ונהפכה לפלוטו. בסרט "עזרה ראשונה" (22 בספטמבר 1944) מופיע לראשונה פיגארו, החתול מהסרט פינוקיו שיצא בשנת 1940, כחתולה של מיני.

הופעות נוספות בקולנוע ובטלוויזיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט "ימי החלוץ" (10 בדצמבר 1930) מופיעה מיני ומיקי כחלוצים במערב הפרוע, הנוסעים לאורך נתיב עגלות ומותקפים על ידי אינדיאנים. מיני נתפסת על ידם, ומיקי מנסה לחלצה ונתפס בעצמו. מיני משתחררת ומחלצת את מיקי בלבוש חיילת צבא ארצות הברית.

מיני הופיעה בסרטים רבים מאז סדרת הסרטים הראשונה. כמו כן הופיעה מיני בסדרות טלוויזיה רבות ובהן סדרת הטלוויזיה "רק מיני" (Totally Minnie) הייתה סדרה בכיכובה, וכן בסדרה "בית העכבר" מיני היא מנהלת מועדון לילה, ומיקי הוא המארח.

בסרט משנת 2004 "מיקי, דונלד, גופי: שלושת המוסקטרים" מיני מגלמת את הנסיכה, ופיט מנסה להורגה ולהשתלט על הממלכה.

את מיני דיבבו (בשפה האנגלית):


קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מיני מאוס בוויקישיתוף