מיקרוטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
תינוק הלוקה במיקרוטיה

מיקרוטיה היא מום מולד, שבו נולד תינוק עם אוזן חיצונית קטנה ולא מפותחת, ולפעמים חסרה לחלוטין (אנוטיה). המום מתבטא ברוב המקרים בצד אחד של הפנים (בדרך כלל צד ימין), אך לפעמים המום מופיע בשני צידי הפנים.

קיימות 4 רמות של מיקרוטיה:

  • רמה 1 - אוזן חיצונה ותעלת שמע קטנה מהרגיל.
  • רמה 2 - אוזן חיצונה קטנה בהרבה וחסימה של תעלת השמע החיצונית.
  • רמה 3 - במקום אוזן חיצונה קיימת רק רקמת סחוס. תעלת השמע החיצונית ועור התוף אינם קיימים.
  • רמה 4 - כלל לא קיימת אוזן.

שכיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקרוטיה מתרחשת אחת ל-8,000 לידות, ו-66% מן המקרים הם אצל זכרים. 60% מהמומים מופיעים באוזן ימין, 30% באוזן שמאל וב־10% מהמקרים המום מופיע בשתי האוזניים. לא ידוע על גורם ספציפי להתפתחות המום, אם כי יש לעתים רחוקות קשר תורשתי, כך שבאותה משפחה יש הופעה חוזרת של המום.

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקרוטיה הינה בעיה אסטית בעיקרה אם כי יש השפעה על השמיעה באוזן הבעייתית ברוב המיקרים נילוות למיקרוטיה תופעת האטרזיה, חסימת האוזן התיכונה ועיוות של עצמות השמע ולעתים אף עיוות של האוזן הפנימית, כך שנגרמת לחולה ירידת שמיעה משמעותית באוזן הלוקה. לעומת זאת אין השפעה על עצב השמע, כך שעזרי שמיעה כמו שתל baha יכולים לפתור את בעיית השמיעה. לרוב עקב הירידה בשמיעה, הילדים הסובלים ממיקרוטיה/אטרזיה נחשבים כילדים עם שמיעה חד צידית, וצריכים לקבל תמיכה על מנת למנוע בעיות התפתחות הקשורות לשמיעה (במדינת ישראל התמיכה ניתנת, בדרך כלל בקבוצות המיועדות לילדים הלוקים במום, על ידי עמותת מיח"א).

הטיפול במיקרוטיה יעשה על ידי מנתח פלסטי, יכלול השתלה של תחליף לאוזן בסדרת ניתוחים. המקור לתחליף האוזן יכול להיות אורגני, סחוס של התורם עצמו (הגישה השכיחה יותר לטיפול), או התקנת שתל מחומר חיצוני.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.