מישהו לרוץ אתו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מישהו לרוץ אתו
עטיפת הספר
עטיפת הספר
מידע כללי
מאת דויד גרוסמן
איורים שירה גלזרמן
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה הוצאת הקיבוץ המאוחד
שנת הוצאה 2000
מספר עמודים 340
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001915481, 003828281, 002698289, 003836552, 003906307, 003906299

מישהו לרוץ אִתו הוא ספר מאת דויד גרוסמן. הספר זכה בפרס ספיר לשנת 2001, ונקרא רבות על ידי בני נוער. הספר נבחר לרשימת הספרים האהובים ב"מצעד הספרים הארצי" של נערי ישראל לשנים 2003 ו-2007 עד 2010[1], מטעם משרד החינוך והתאחדות המו"לים.

הספר עובד למחזה, ומאוחר יותר גם לסרט ולמיני סדרת טלוויזיה.

עלילה ודמויות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסף הוא נער ירושלמי בן 16, אשר במסגרת עבודת הקיץ בעירייה, כאשר הוריו נמצאים מחוץ לארץ, מתבקש לאתר בעלים של כלבה המסתובבת ללא רישיון. במהלך החיפושים מתוודע אסף לסיפורה המופלא של תמר, בעלת הכלבה ששמה דינקה. הוא מחליט למצוא אותה בכל מחיר.

במסגרת חיפושיו, דינקה מובילה אותו אל בית ערבי נטוש בליפתא, שם נמצאים נערים נרקומנים, שמספרים לו שתמר מחפשת בחור, גיטריסט, ואסף מבין מכך, באכזבה, שזה כנראה החבר שלה. אסף מגלה גם שחייה של תמר מעורבים במאפיה, בסמים ובחיי הרחוב ומתלבט האם כדאי להמשיך בחיפוש אחר נערה ששקועה כל כך בצרות. עם זאת, בעקבות הגילויים על תמר, אסף מגלה דברים חדשים על עצמו. הוא מגלה שמבלי להכיר את תמר, הוא נקשר אליה ומרגיש כאילו הוא מכיר אותה מתחילת חייו.

בהמשך החיפושים, מגיע אסף אל המסעדה של לאה, חברתה של תמר. לאחר שהיא מגלה בו אמון, היא מסיעה אותו יחד עם דינקה אל הנקודה ממנה מגיעים אל מקום המחבוא של תמר, שם הוא יורד אל הוואדי. בתחילה הוא מזהה מרחוק שני נערים, אחד גבוה וכחוש, והשני נער קצוץ שיער (ולא יודע שזו היא תמר). הנער הגבוה בורח מהשני, ואסף תופס אותו ומונע ממנו לברוח, אבל אז הוא מותקף בידי הדמות השנייה, תמר.

תמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפורה של תמר מסופר במהלך חודש לפני שאסף ודינקה הכלבה מצאו זה את זה.

תמר בת ה-16, היא נערה חכמה, אמיצה, מציאותית, מלאת חיים ובוגרת לגילה. היא שרה במקהלה, ושירה היא חלק בלתי נפרד ממנה. חייה השתנו כאשר אחיה הגדול, שי, נגן גיטרה מוכשר, התמכר להרואין וברח מהבית. לאחר זמן רב של היעדרות, תמר קבלה שיחת טלפון משי, שבה הוא סיפר לה כי הוא נלקח למעון לאמני רחוב צעירים בניהול אדם מהמאפיה בשם פסח, שם ההתמכרות שלו להרואין התחזקה והוא שועבד לסם, בשיחה הוא ביקש מתמר להצילו.

במשך מספר חודשים לאחר שיחת הטלפון, תכננה תמר תוכנית להציל את שי מהמעון ולגמול אותו מהסם. היא ארגנה במערה בהרי ירושלים מחבוא, אליו היא תכננה להביא את שי לאחר שתברח אתו, ושם הם יעברו ביחד את תקופת הגמילה. היא ברחה מן הבית ביחד עם דינקה, והצליחה להגיע אל המעון, שם פגשה את העבריין המפוקפק שמנהל את המקום שמו - פסח. בימיה הראשונים היא לא ראתה זכר לשי, עד שלילה אחד הוא הוחזר למעון לאחר ניסיון בריחה, חבול ופגוע מידי פסח. היא יצרה אתו קשר כדי לתכנן את הבריחה. ביום המיועד, ברחה תמר עם שי במכוניתה של לאה, שהסיעה אותם אל המחבוא כמתוכנן.

המפגש בין אסף לתמר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אי ההבנה ביניהם, הם מתוודעים אחד לשני, ומגלים את החלקים החסרים בתמונה - תמר מגלה על אסף ועל מסעו עם דינקה, ואסף מגלה ששי הוא אחיה של תמר ולא החבר שלה. אסף מחליט להישאר במחבוא ולעזור לתמר לגמול את שי מהרואין. באחד הלילות הבאים בשעה שתמר ואסף יושבים ומשוחחים, הם מתגלים על ידי פסח ואנשיו. פסח מנסה לפתות את שי במנה נוספת ממש לאחר שהגמילה נגמרה, אך לאחר היסוס, שי מסרב. פסח הנדהם מחליט לנקום בשי ולשבור לו את האצבעות כדי שלא יוכל יותר לנגן, אולם בדיוק אז מגיחים קרנף (חברו של אסף) וכוח שוטרים. מתברר שקרנף הוא זה שהסגיר לפסח את מקום הימצאם של תמר ושי, על מנת לגרום ללכידתו של פסח על ידי המשטרה.

בסיום הספר שי חוזר הביתה אל הוריו, ותמר ואסף חוזרים אל המערה עם דינקה.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שי - אחיה של תמר. שי התמכר לסמים, ברח מהבית, והצטרף ל"מעון האמנים של פסח".
  • תיאודורה - נזירה שהגיעה לירושלים בניגוד לרצונה, ונשארה במנזר במשך חמישים שנה. חברה טובה של תמר.
  • פסח - עבריין, מנהל "מעון האמנים של פסח", ראש המאפיה.
  • לאה - חברתהּ הטובה של תמר. חברה לשעבר בעולם הפשע, ומנהלת מסעדה עצמאית.
  • מצליח - אדם שנכווה קשות בצעירותו ולומד בביתו משום כך. תמר התחברה איתו, באומרה לו שהיא עיוורת.
  • רועי - חברו הטוב של אסף. ילד מקובל מאוד בשכבתו. חבר של מיטל.
  • רלי - אחותו של אסף. רלי מתגוררת בחו"ל, ועומדת להינשא. הוריהם של אסף ושל רלי נמצאים בזמן עלילת הספר בביקור אצל רלי.
  • צחי ("קרנף") - חבר לשעבר של רלי. קרנף מתפקד על תקן מנטור לאסף במהלך כל הסיפור.
  • שלי- חברתה של תמר, אותה היא מכירה ב"מעון של פסח".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הספרים האהובים ב-"מצעד הספרים לילדים ולנוער" תש"ע ע"ש מרים רות.


הקודם:
חיים סבתו,
תיאום כוונות
פרס ספיר
2001
הבא:
גיל הראבן,
שאהבה נפשי