מישל שוורל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מישל אז'ן שוורל
Michel Eugène Chevreul
1786 –‏ 1889
Michel Eugène Chevreul.jpg

שוורל בצעירותו

מישל אז'ן שוורלצרפתית:Michel Eugène Chevreul‏; 31 באוגוסט 1786 - 9 באפריל 1889) היה כימאי צרפתי שעבודתו עם חומצות שומן הובילו ליישום הנושא בתחומי המדע והאמנות. מזוהה עם גילוי החומצה המרגרינית ויצירת סוג מוקדם של סבון עשוי משומני חיות ומלחים. מחלוצי חקר הגרונטולוגיה. חי עד גיל 102.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מישל שוורל נולד באנז'ה שבצרפת, שם עבד אביו כפיזיקאי. בגיל 17 נסע לפריז והפך לעוזרו של הכימאי לואי ניקולא ונקלן במוזיאון הלאומי של היסטוריית הטבע בז'רדן דה פלאן. בשנת 1813 מונה לפרופסור לכימיה. לאחר מכן התחיל את מחקרו על ניגודי הצבעים. ב-1826 נהיה חבר האקדמיה הצרפתית למדעים ובאותה השנה נבחר כנציג הזר לחברה המלכותית של לונדון לשיפור הידע במדעי הטבע שעל ידה קיבל מדליית קופלי על הישגיו ב-1857. בשנת 1829 נבחר כנציג הזר לאקדמיה המלכותית השבדית למדעים. שוורל הצליח מאוד בתור פרופסור לכימיה אורגנית במוזיאון הלאומי של היסטוריית הטבע ב-1830.

לכבוד אירוע יום הולדתו ה-100 של שוורל נוצקה מדליית זהב במיוחד לכבוד האירוע ב-1886 והאירוע נחגג כאירוע לאומי. שוורל קיבל המון מכתבי שבח מראשי מדינות ומלכים, ביניהם המלכה ויקטוריה. מספר מפגשיו של שוורל עם פליקס נדאר הוקלטו וצולמו בוידאו עם בנו של נדאר, פול, שצילם תמונות; זהו האירוע שהיום ידוע בתור הראיון המצולם הראשון בהיסטוריה.

מישל שוורל, צילום של נדאר

בנוסף הייתה זו מחווה לאדם שחי 100 שנים וחווה את כל המהפכה הצרפתית וזכה לראות את אירוע הפתיחה של מגדל אייפל. שמו של מישל אז'ן שוורל חקוק על מגדל אייפל יחד עם עוד 72 גדולי אומה משכילים צרפתיים.

באופן אירוני, החל שוורל לחקור את השפעות ההזדקנות על גוף האדם זמן קצר לפני מותו ב-9 באפריל 1889 בגיל 102. שוורל זכה להלוויה ציבורית. בשנת 1901 הוצב פסל לזכרו במוזיאון בו הוא עבד והיה קשור אליו כל כך.

מחקר[עריכת קוד מקור | עריכה]