מיתוס עשרת האחוזים של המוח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מוח האדם

מיתוס עשרת האחוזים של המוח (מוכר גם כמיתוס 8 האחוזים או 5 האחוזים) הוא אגדה אורבנית הטוענת שאדם ממוצע משתמש רק בעשרה אחוזים ממוחו ואילו שאר חלקי המוח נשארים ללא שימוש, אולם ניתן להתאמץ ולשפר את האינטליגנציה ובכך להגדיל את אחוז השימוש במוח.

ב- 1996 יצא הסרט פנומן שעוסק באדם שמסוגל פתאום להשתמש בחלקים יותר נרחבים במוחו. ב-2014 יצא סרט המדע בדיוני לוסי (נכתב ובוים על ידי לוק בסון) העוסק במיתוס ואף מייחס לו כוחות על טבעיים.

מקור המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימות מספר השערות באשר למקור הטענה. יש הטוענים כי מקורה בציטוט שגוי של אלברט איינשטיין, אך אפילו האנשים העובדים בארכיון אלברט איינשטיין באוניברסיטה העברית לא מצאו שום אזכור לציטוט, כך שיכול להיות שגם זה רק מיתוס. אחרים טוענים שמקור הטענה באבי הפסיכולוגיה המודרנית ויליאם ג'יימס, מתוך מאמר שכתב ב-1908 ובו נאמר "אנחנו משתמשים רק בחלק קטן של הפוטנציאל המנטלי והפיזי שלנו"[1]. אחרים טוענים כי המקור הוא בקארל לאשלי, שפרסם תוצאות מחקר שעשה בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20, בו הסיר חלקים מקליפות המוח של חולדות ולמרות זאת הן המשיכו לתפקד וללמוד דברים חדשים. כמו כן, ממצאים רפואיים בהם רואים אצל נפגעי מוח שונים הראו שאף על פי שחלקים במוח הוסרו או נפגעו, האדם ממשיך לתפקד כרגיל כפי שהוכח במחקר מ-1980 שנערך על ידי הנוירולוג ד"ר ג'ון לורבר.[2] דוגמה נוספת היא פציינטים שעברו הסרה של חלק הימני או השמאלי במוחם והתפקוד היום יומי שלהם לא נפגע, כפי שהוצג במחקר של לין קיי פול מ-2019.

הפרכת המיתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנוירולוג בארי בירשטיין (אנ') כתב מספר ראיות להפרכת הטענה: מחקרים על נזק מוחי מוכיחים כי כמעט ואין מקום במוח שניתן לפגוע בו בלי לגרום לקריסת מערכות קריטית במוח[דרוש מקור].

טענה נוספת היא מתוך תורת האבולוציה[דרוש מקור]: המוח הוא איבר יקר מאוד לשאר הגוף, במונחים של צריכת החמצן והמזון[3]; המוח צורך עד עשרים אחוזים מהאנרגיה בגוף האדם, יותר מאשר כל איבר אחר, למרות שהוא מהווה רק 2% ממשקל הגוף האנושי. אם 90% ממנו היו מיותרים, לא היה יתרון הישרדות גדול לבני אדם, ומי שהיו שורדים אלו אנשים בעלי מוח קטן יותר ויעיל יותר. לכן אילו זה היה נכון, תהליך הברירה הטבעית היה מחסל את מוחם הגדול של אנשים. באותה מידה, לא סביר כי נדרשה התפתחות גדולה כל כך של המוח מלכתחילה[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ The Energies of Men, p. 12
  2. ^ "Is Your Brain Really Necessary?", באתר Science,‏ 12 בדצמבר 1980
  3. ^ http://www.hayadan.org.il/resting-brain-181212