מכון ברנקו וייס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכון ברנקו וייס
מדינה ישראלישראל ישראל
מטה הארגון ירושלים
מייסדים ברנקו וייס
מנכ"ל אביב קינן[1]
תקופת הפעילות 1990–הווה (כ־34 שנים)
מוטו חינוך. חשיבה. יוזמה
‏brancoweiss.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מכון ברנקו וייס הוא ארגון חינוכי שהוקם בשנת 1990, על ידי ד"ר דן שרון וד"ר ברנקו וייס, לפיתוח, הפעלה והפצה של מודלים חינוכיים-פדגוגיים לחשיבה, להעצמה, לצמיחה ולמיצוי היכולות של תלמידים במסגרות החינוכיות הציבוריות. במהלך השנים, המכון פועל בדגש על חינוך כאמצעי לשינוי חברתי.

המכון פועל במגוון ערוצי פעולה חינוכיים:

  • ניהול רשת של בתי ספר שש שנתיים, בתי ספר ציבוריים, הפועלים בשותפות חינוכית וארגונית עם הרשות המקומית ותחת פיקוח של משרד החינוך.
    נכון לתחילת 2023 המכון פועל בכ-33 בתי ספר עם כ-12,000 תלמידים וכ-1,500 מורים.
  • הפעלת תוכניות חינוכיות לכ-10,000 תלמידים ב-55 יישובים וערים, תוכניות פיתוח מקצועי למאות מנחים פדגוגיים וצוותי חינוך בכ-300 בתי ספר ברחבי ישראל[2].
  • ליווי עשרות אגפי חינוך ברשויות מקומיות בארץ.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ד"ר ברנקו וייס, פילנתרופ יהודי משווייץ (1929–2010), הקים יחד עם ד"ר דן שרון את מכון ברנקו וייס לטיפוח החשיבה בשנת 1990, בשיתוף עם משרד החינוך[3]. ד"ר דן שרון, מנכ"ל משרד החינוך והתרבות לשעבר, עמד בראש המכון עד שנת 2003.

ד"ר ברנקו וייס הקים את המכון ותמך בו לאורך שנים מתוך תפיסה חברתית מעצימה, הרואה את תפקידו כתורם במתן כלים לצעירים לעשייה ולהתפתחות עצמית. בזכות חזונו של ד"ר ברנקו וייס זכו עשרות אלפי ילדים ובני נוער ואלפי אנשי חינוך בישראל ללמוד, לחשוב - וללמוד לחשוב[4].

מנכ"ל המכון הוא אביב קינן. מנכ"לי המכון בעבר היו ניבה חסון וסיגל מורן.[5],

ב- 11 במרץ 2024 הודיע מכון ברנקו וייס על מינויו של הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל') אביב כוכבי, ליושב ראש הוועד המנהל של המכון. כוכבי יבצע את התפקיד בהתנדבות.[6]

מטרות הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר העשייה של הארגון מתמקדת בצמיחה אישית וחברתית של תלמידים ומורים בדגש על צמצום הקשר הישיר בין נסיבות חיים המקשות על צעירים בפריפריה הגאוגרפית והפריפריה החברתית בישראל לבין יכולתם לממש את עצמם.

מטרותיו של הארגון הן הגדלת היכולת של נוער מודר להתקדם במדדים של מוביליות חברתית, יצירת סביבה חינוכית המאפשרת לתלמידים ולצוות החינוך הזדמנות להיות שחקנים בקהילות של משמעות, ופיתוח והעצמה של אנשי חינוך כמניעי שינוי חברתי לקידום צדק חינוכי בחברה הישראלית.

דרכי הפעולה של ברנקו וייס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתי הספר האתגריים לנוער בסיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכון מפעיל 17 בתי ספר לנוער בסיכון: ברנקו וייס אופק - מעלה אדומים, ברנקו וייס אור יהודה, ברנקו וייס אילת, ברנקו וייס באר שבע – בית אריאל, ברנקו וייס אתגרי בית שמש, ברנקו וייס בת-ים – ע"ש ז'קלין כהנוב, ברנקו וייס טבריה, ברנקו וייס מח"ט טבריה, ברנקו וייס מעוף - מודיעין, ברנקו וייס מרום הגליל, מרכז אלון, ברנקו וייס מגשימים - קריית שמונה, ברנקו וייס רמלה, ברנקו וייס מח"ט פתח תקווה, ברנקו וייס כפר קרע.

בתי הספר האתגריים הם בתי ספר תיכוניים ציבוריים (ט'-י"ב), קטנים (90–150 תלמידים), שנועדו לתלמידים שלא מצאו את מקומם במוסדות חינוך אחרים.

בתי ספר אלה פועלים על פי מודל פדגוגי שפותח בברנקו וייס, המושתת על עקרונות של תפיסה הוליסטית של צורכי התלמיד, מסגרות עבודה קטנות ופרטניות, הצבת ציפיות לימודיות והתנהגותיות גבוהות, ובמקביל - פיתוח ולמידה מתמדת של הצוות החינוכי. כ-1,900 תלמידים לומדים בשנת תשפ"ג בבתי הספר האתגריים.

בתי הספר השש-שנתיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברנקו וייס עין נקובא - עין ראפה
ברנקו וייס עין נקובא - עין ראפה

המכון מפעיל 16 בתי ספר שש-שנתיים: ברנקו וייס ע"ש אנה פרנק - סאסא, ברנקו וייס ע"ש הרצוג - גזר, ברנקו וייס איתן - מקיף דרומי, קריית חינוך ברנקו וייס ע"ש רבין - מזכרת בתיה, ברנקו וייס קשת (משלב) - מזכרת בתיה, ברנקו וייס עין ראפה – עין נקובא, ברנקו וייס - בית שמש, ברנקו וייס מיתרים, ברנקו וייס כוכבי המדבר, ישיבה תיכונית ברנקו וייס -שערי רחמים, ברנקו וייס אור - צור הדסה, ברנקו וייס דרור משלב - צור הדסה, ברנקו וייס מיתרים - רעננה, ישיבה תיכונית ברנקו וייס מיתר, ברנקו וייס מרכז תמר, ברנקו וייס בית ברל.

כ-9,000 תלמידים לומדים בבתי ספר אלה.

תפיסת בתי הספר השש שנתיים של ברנקו וייס נשענת על עיקרון הפרסונליזציה בחינוך ועל חינוך מבוסס למידה. בראייה הזו נבנית ומותאמת תוכנית למידה אישית לכל נערה ונער על פי צורכיהם בקצב הלמידה, ברמת הלמידה, בעניין, באופן הלמידה ובפיתוח כישורים אישיים.

ליווי רשויות מקומיות בתחומי החינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברנקו וייס מלווה כ-30 רשויות מקומיות, לקידום החינוך בתחומן. זאת מתוך הנחה כי פיתוח רשת מנהיגות חינוכית מקומית, אשר יודעת למפות וליישם את המרכיבים החשובים לקידום מוביליות חברתית, וגם מפתחת מומחיות ואחריות על תכלול מהלכים אלו, יכולה להביא שינוי משמעותי ביישוב, ולהוות מודל ליישובים נוספים באזור, בהובלת תהליכים למוביליות ולצמצום פערים - הן מבחינת הילד והן ברמה המערכתית.

תוכניות לליווי והעצמה של צוותי חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברנקו וייס מפעיל תוכניות ליווי לצוותי בתי ספר, בדגש על בתי ספר בפריפריה החברתית והגאוגרפית. תוכניות אלה מלוות את הצוותים החינוכיים בפיתוח מודלים למינוף יכולות בית-ספריות ולהקניית כלים להובלת תהליכי למידה לתלמיד.

בין התוכניות לצוותי חינוך שברנקו וייס מוביל: תוכנית כתיבה לשם הבנה בבתי ספר יסודיים, תוכנית מישרים לקידום בתי ספר תת-משיגים ותוכנית מחוזית למורי מתמטיקה.

תוכניות להעצמת תלמידים בפריפריה החברתית והגאוגרפית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברנקו וייס מפעיל תוכניות חינוכיות עבור משרד החינוך – תוכנית קדם עתידים לקידום תלמידים מצטיינים בפריפריה ועבור משרד המדע והחדשנות – תוכנית מדעניות העתיד לעידוד תלמידות מצטיינות בפריפריה למסלולי לימודים מדעיים אקדמיים; וכן את תוכנית ספייס להעצמה ולקידום הישגים של תלמידים יוצאי אתיופיה ואחרים עבור הפרויקט הלאומי של עולי אתיופיה[7].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]