מכון מחקר תורני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: משלב בינוני-נמוך המקשה מאד על הקריאה, דורש ויקיזציה וכתיבה ממבט נייטרלי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מכון מחקר תורני הוא מוסד העוסק בחקר מגוון נושאים תורניים, בין היתר - מקרא ופרשנות המקרא, תלמוד ופרשנות התלמוד, הלכה, מחשבה ועוד. חלק מהמכונים, נתמך על ידי משרד התרבות והספורט.

מכוני המחקר השונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכונים עוסקים במספר רב של נושאים, לעיתים - בנושא מסוים, ולעיתים בכמה. במסגרת פעילותם, המכונים חוקרים נושאים שונים, מהדירים ומפרשים ספרים רבים, ולרובם גם הוצאה לאור. חלק מן המכונים, מחזיקים כתב יד של המכון, העוסק בנושאים בהם המכון עוסק.

מקרא[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוני מקרא עוסקים בפירוש למקרא ובחקר המקרא, מתוך גישה אורתודוקסית. בין היתר, על מכונים אלו נמנים דעת מקרא (במסגרת מוסד הרב קוק) ומכון ממרא.

תלמוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוני תלמוד עוסקים לרוב בפירוש לתלמוד, ובהוצאת מהדורות מקוריות ועתיקות יותר. בין היתר, נמצאים בקטגוריה זו המכון הישראלי לפרסומים תלמודיים, במסגרתו הוציא הרב עדין אבן ישראל את ביאורו לתלמוד הבבלי, בגרסה קדומה, מכון הלכה ברורה ובירור הלכה ומכון התלמוד הישראלי השלם. מכון אורות הירושלמי

הלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוני מחקר תורניים רבים עוסקים כיום ביחסי היהדות לעידן המודרני, וכחלק מפעילותם הם חוקרים נושאים רבים, ביניהם - רפואה והלכה, מדע והלכה ועוד. בין היתר, ניתן למנות את מכון פוע"ה, מכון צומת, מכון כת"ר. בנוסף, מכוני מחקר רבים, חוקרים נושאים שהיו לא רלוונטיים בתקופת הגלות, כמו מכון התורה והארץ, העוסק בחקר מצוות התלויות בארץ, ומכון המקדש העוסק בחקר המקדש.

מכונים העוסקים בנושאים מסוימים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונים רבים עוסקים בנושאים או במשנה מסוימת ביהדות, לרוב, סביב אישיות מסוימת. בין היתר, ניתן למצוא את מכון משנת הרמב"ם, ומפעל משנה תורה, העוסקים בתורת הרמב"ם, ואת ארגון שפע, העוסק רבות בנושאים חסידיים.

מכונים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכוני המחקר התורני עוסקים בנושאים ותחומים רבים נוספים. ישנם מכונים העוסקים בעיקר בהוצאה מחודשת של ספרים עתיקים לאור, לרוב בעיצוב חדש ובההדרה. בין היתר, במסגרת זו פועלים מכון ירושלים ועוז והדר. מוסד הרב קוק, הוא חריג בהיקפו ותחום עיסוקו, והוא פועל ברוב נושאי המחקר, ומתפקד גם כהוצאה לאור של ספרים ישנים.

כתבי עת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונים רבים מוציאים במסגרת פעילותם גם כתבי עת בתקופות זמן שונות. המוכרים שבהם הם כתב העת תחומין, שיוצא על ידי מכון צומת, כתב העת אמונת עתיך, שיוצא לאור על ידי מכון התורה והארץ, וכתב העת מסורה ליוסף, שיוצא לאור על ידי מכון משנת הרמב"ם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]