מכון מנדל למנהיגות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכון מנדל למנהיגות
מכון מנדל למנהיגות
מכון מנדל למנהיגות.jpg
מוסד חינוכי
תאריך ייסוד 1992
שונות
מיקום ירושלים, ישראלישראלישראל
האתר הרשמי
קואורדינטות 31°45′20″N 35°13′20″E / 31.755555555556°N 35.222166666667°E / 31.755555555556; 35.222166666667
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
מכון מנדל למנהיגות
מכון מנדל למנהיגות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מכון מנדל למנהיגות נוסד בשנת 1992 בירושלים בידי קרן מנדל על ידי האחים ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל מקליבלנד, אוהיו ובשיתוף עם משרד החינוך. במכון מתקיימות מגוון תוכניות לפיתוח מנהיגות, שמטרתן לתרום לשגשוגה של מדינת ישראל על כל קהילותיה.

אודות המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, ויו"ר קרן מנדל מורטון מנדל, בטקס הנחת אבן הפינה לבניין החדש של קרן מנדל-ישראל בירושלים, אוקטובר 2017

הרעיון המכונן של מכון מנדל למנהיגות הוא לטפח מנהיגים מונחי חזון, שיהוו סוכני שינוי המובילים ארגונים ומיזמים חינוכיים בישראל ובקהילות יהודיות בעולם. על פי רוב, המשתתפים בתוכניות מכון מנדל למנהיגות מגיעים עם רקע מקצועי מגוון במגזר הציבורי, ביזמות חברתית, בארגונים ללא כוונות רווח ובצה"ל. מנהלת מכון מנדל למנהיגות משנת 2018 היא הגב' יעל הס. לאחרונה המכון עבר למשכנו החדש בשכונת ניות שבירשלים.

תוכניות המנהיגות של המכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תוכנית בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית של מכון מנדל למנהיגות נוסדה בירושלים בשנת 1991 בשיתוף עם משרד החינוך. זוהי תוכנית דו-שנתית, ומטרתה לפתח ולטפח מנהיגים חינוכיים בעלי חזון והשפעה שיניעו ויובילו תהליכים לקידום החינוך בישראל. תפיסת ההכשרה של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית מדגישה את רכיב החזון במנהיגות. חזון זה מגובש תוך העמקה ביסודות רעיוניים, תרבותיים וחברתיים, עם דגש על פיתוח זהות אישית ומקצועית ועיצוב השקפת עולם, וכן על הפן האסטרטגי של תכנון, קבלת החלטות ויישום מדיניות. רבים מבוגרי התוכנית משמשים בימינו בתפקידי מפתח במסגרות חינוכיות וחברתיות שונות. בהם: הרב שמעון אדלר, ששימש ראש המנהל לחינוך דתי במשרד החינוך עד לשנת 2009, ולפני כן הקים את ישיבת חברותא ברעננה; גילה בן הר, מנכ"לית המרכז לטכנולוגיה חינוכית; דני בר גיורא, מנהל בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית ובעברו ראש מנח"י; נחום חופרי, ראש עיריית רעננה לשעבר; ד"ר מיכל חמו לוטם, מייסדת ארגון בטרם - המרכז הלאומי לבטיחות ולבריאות ילדים, ולשעבר מנכ"לית המכון למנהיגות וממשל בג'וינט; ד"ר רות קלדרון, מייסדת מכללת עלמא; פרופ' יוני מזרחי, מרצה בכיר בתחום הסוציולוגיה והאנתרופולוגיה במכללת עמק יזרעאל; חנה קהת, מייסדת ארגון קולך; מוהנא פארס, מנהל אגף תוכניות לאומיות מערכתיות במשרד החינוך, ועוד. עד שנת 2015 היה בית ספר למנהיגות חינוכית חלק ממכון מנדל למנהיגות. כיום הוא יחידה נפרדת של קרן מנדל-ישראל.
  • תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל נוסדה בשיתוף עם חיל החינוך והנוער בשנת 2005 במטרה לסייע לקציני צה״ל לפתח את זהותם כאנשי חינוך לובשי מדים. היא שואפת לשפר את עבודתם החינוכית על ידי הרחבת הידע, התפיסות והפרקטיקות שלהם בתחומי חינוך. התוכנית מיועדת לקציני צה״ל החשים מחויבים להיבטים החינוכיים של עבודתם הצבאית. בתוכנית נדונים נושאים כמו מטרות החינוך; אתגרים חינוכיים בחברה הישראלית ובצה״ל; חינוך לערכים והבניית זהות; דגמי מנהיגות חינוכית בעבר ובהווה; קשרים בין צבא, חינוך וחברה בכלל ובצה"ל בפרט. משתתפי התוכנית נחשפים לרעיונות ולמעשים חינוכיים מעוררי השראה מפי אנשי רוח, חוקרים ואנשי חינוך מובילים בתחומם.
  • תוכנית מנדל למנהיגות נוער מיועדת למנהיגים מקרב הסגל הבכיר של מסגרות החינוך הבלתי פורמלי בישראל (תנועות נוער, ארגוני נוער), ואורכה שנה. מטרת התוכנית לגבש את זהותם החינוכית של המשתתפים ולסייע להם ליצור פלטפורמה משותפת לעיון בהיבטיו השונים של החינוך ובאתגרים הניצבים בפני הנוער כיום.
  • תוכנית מנדל למנהיגות בתרבות יהודית מיועדת לטיפוח מנהיגים בתחום התרבות היהודית, כדי שיוכלו ליצור "שפת תרבות" משותפת לשם דיון באתגרים הניצבים בימינו בפני התרבות היהודית. בין בוגרי התכנית: נטע אלקיים, חן ארצי סרור, עמיחי חסון, נועם ענבר, עומר בן רובי, ליאור גריידי, אריאל הורוביץ, רונן יצחקי ועוד.
  • תוכנית עמיתי ירושלים פעלה בשנים 1982–2011 והייתה מיועדת ליזמים חינוכיים וחברתיים הפועלים בקהילות ומוסדות יהודיים ברחבי העולם. הלימודים התקיימו בירושלים במשך שנה אחת, במהלכה התעמקו העמיתים באתגרי החינוך והעיסוק הקהילתי בעולם היהודי, עם התייחסות רחבה וביקורתית לניסיונם המקצועי הרב. רבים מבוגרי התוכנית השפיעו על עיצוב החינוך היהודי בתפוצות ובישראל. בין בוגריה: יולי אדלשטיין, יושב ראש הכנסת; הרב פרופ' נריה גוטל, נשיא מכללת אורות ישראל, ועוד.
  • תוכנית מנדל לדוקטורנטים מצטיינים בחינוך פעלה בשנים 2010–2014 ומטרתה הייתה לעודד ולפתח דור חדש של אקדמאים בתחום החינוך בישראל שהם בעת ובעונה אחת חוקרים מצטיינים ומנהיגים מעורבים. התוכנית יועדה לקדם את העמיתים בכתיבת הדוקטורט שלהם, להעמיק את היכרותם עם שדה החינוך בישראל ולגבש את זהותם המקצועית כאנשי חינוך.

הסגל האקדמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם סגל מכון מנדל למנהיגות נמנים דמויות מובילות מהאקדמיה ומהשדה המקצועי, בהם: פרופ' חיים אדלר, חתן פרס ישראל; פרופ' משה הלברטל – פרופ' למחשבת ישראל ולפילוסופיה באוניברסיטה העברית וחבר האקדמיה הלאומית למדעים; פרופ' דויד דרי, מייסד בית הספר למנהל ציבורי באוניברסיטה העברית ולשעבר המדען הראשי במשרד הפנים; פרופ' ענת זוהר מבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית ולשעבר יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך; פרופ' יונתן כהן, ראש החוג לחינוך באוניברסיטה העברית בירושלים, ובעבר גם פרופ' מרדכי ניסן, פרופ' אמריטוס באוניברסיטה העברית ולשעבר חבר במועצה להשכלה גבוהה. ראש תחום פיתוח פדגוגיה והנחיה במכון מנדל למנהיגות הוא ד"ר דניאל מרום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]