מכינה קדם צבאית גל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה וקישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מכינת גל - המכינה הקדם צבאית להכשרת מנהיגות

מכינת גל היא מכינה קדם צבאית שהוקמה בספטמבר 2008 מתוך אמונה כי על-מנת לקדם שוויון הזדמנויות באוכלוסייה, יש לפתח מנהיגות מקומית איתנה לכל הקבוצות החברתיות במדינת ישראל. המכינה הקרויה על שמו של אלוף-משנה (מיל') מיכאל גל. המכינה היא מכינה "כללית" שהוקמה ביוזמת "מרכז מעשה" ותנועת "אחריי!". כיום לוקחים חלק במכינה כ-120 מכיניסטים.

המכינה עוסקת הן בלמידה חווייתית והן בעשייה חברתית ענפה, במקביל לתהליך התפתחות אישי וקבוצתי, תהליך המלווה בצוות הדרכה מקצועי.

ייחודה של המכינה בכך שממוקמת בלב השכונות בערים עכו, חיפה וצור שלום שבביאליק ובמגוון אשר ממנו מגיעים המכיניסטים. הקבוצות בנויות מצעירים מכלל גוני החברה הארץ ישראלית.

מטרת המכינה - להכשיר בני-נוער להנהגה והובלה בחברה הישראלית ולרכישת כישורי חיים שילוו אותם בדרכם העתידית לשירות הצבאי, לחיים האזרחיים ללימודים הגבוהים ולתעסוקה.

קהל היעד העיקרי לפעילותה הוא צעירים (בני 18) בעלי פוטנציאל מנהיגות גבוה, תושבי הפריפריה החברתית-כלכלית, המגיעים מרחבי הארץ כולה, ממגוון רחב של יישובים, ערים, עיירות פיתוח, מושבים וקיבוצים.

החל משנת תשע"ג פועלת המכינה גם בעיר חיפה ומתשע"ו גם בעיר קריית ביאליק, ובסך הכל בארבעה מתחמים: שניים בעכו, אחד בחיפה ואחד בקריית ביאליק; השכונות בורלא, האשל, האורן וקורצ'אק בעכו, קריית אליעזר בחיפה, וצור שלום בקריית ביאליק. מעצם כך השפעתה על הקהילה בערים משמעותית ביותר. 

רציונאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה הקדם צבאית מיועדת לבני נוער בגיל שמונה עשרה, עם דגש גיוס מקרב תושבי הפריפריה החברתית והגאוגרפית. בוגרי תיכון הנרתמים לשנת עשייה משמעותית בחברה לפני שירותם הצבאי. המכינה מטפחת ומכשירה קבוצת בני-נוער העוסקת בפיתוח כישורי מנהיגות ומודעות חברתית, בהיסטוריה החברתית, בגאוגרפיה של ארץ ישראל, בלימודי התרבות היהודית, בפוליטיקה וממשל, פילוסופיה, פסיכולוגיה ובהכנה לשירות צבאי משמעותי, לתפקידי פיקוד וקצונה.

חזון המכינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חינוך לחברת מופת בעלת תרבות יהודית וזהות ישראלית שאנשיה בעלי רצון ויכולת לפעול ולשאת באחריות לכך.

 מטרות המכינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חינוך לדמוקרטיה, לאזרחות פעילה ולמעורבות חברתית.
  • להוות בסיס להעצמת כוחות הנהגה חברתית צעירה בפריפריה הישראלית.
  • העמקת הזהות היהודית הציונית ואהבת הארץ תוך הגברת הנכונות והמוכנות לשירות משמעותי בצה"ל.

השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה הנה מרחב פעולה לעשייה למען החברה ולטיפוח מנהיגות. במכינה מתגבשים רצונות, שאיפות, זהות והכרה ביכולות. המכינה היא חוויה ייחודית ומהנה. במכינה נחשפים לנושאי תוכן מעניינים דרך שישה מעגלי פעילות עיקריים:

מעגל הרחבת האופקים - לימוד נושאים מגוונים ומרחיבי אופקים המביאים לידי מעשה.

מעגל הכנה לצבא - פעילות כושר קרבי והכנה מנטאלית בדגש על פיקוד והנהגה.

מעגל התנדבות בקהילה - מעורבות חברתית והובלת מיזמים ארוכי טווח בחברה הישראלית.

מעגל חיי שיתוף - ניהול אורח-חיים משותף כקבוצה המתגוררת בדירות נפרדות בעיר.

מעגל הכרת וידיעת הארץ - סיורים מסקרנים במיוחד ברחבי הארץ וחיבור לנופיה של ארץ ישראל.

מעגל ניהוג משותף - שותפות בקבלת החלטות. כחלק מניהוג משותף, פועלים המכיניסטים ב-6 חוליות עשייה שמטרתן להוביל עשייה ולהמיר את הלמידה, החלום והחזון לכדי מציאות בפועל. כשמילים גדולות פוגשות מציאות, קשה עליהן דרכן ונדרש מאמץ משולב ויכולות גבוהות כדי לממשן.

כמו כן פועלים המכיניסטים בקבוצות/חוליות מיקוד על פי תחומים :

חוליית קהילה- אחראית על תחום ההתנדבות בקהילה. חברי החוליה מאתרים צרכים קהילתיים בעיר ועל פיהם משבצים את המכיניסטים במקומות התנדבות בהם יתנדבו במהלך השנה כולה. חברי חוליה זו גם מובילים את מיזמי ההתנדבות הגדולים שהמכינה מקיימת בעיר ומחוצה לה בשיתוף בני-נוער, תנועות נוער וגופי התנדבות נוספים.

חוליית תכנים- אחראית על הקשר עם המרצים והעמקת התכנים במכינה. חברי החוליה נמצאים בקשר עם המרצים, יוזמים מפגשים עם מרצים נוספים מעבר לאלו המעבירים קורסים קבועים וזאת על-פי תחומי תוכן ורוח המכינה. כמו כן הם אחראים על סמינרים ופעילויות כגון שיעורי מכיניסטים, חוגים, שיחות פתיחה ועוד.

חולית אורחות חיים- אחראית על התנהלות הקבוצה תוך שמירה על סטנדרטים וערכים גבוהים מן המקובל, תוך ניהול תהליכי קבלת החלטות קבוצתיות. כמו כן החוליה אחראית על קביעת לוחות זמנים שבועיים ועל הסנכרון בין פעילות החוליות.

חולית יחד ותרבות- אחראית על העשרת הקבוצה בתכני תרבות כמו גם על קיום והובלת פעילויות שוברות שגרה לגיבוש ושדרוג "היחד הקבוצתי".

חולית שטח וסביבה- אחראית על סיורי השטח, היכרות עם נופי המולדת וכלל הלוגיסטיקה הקשורה לפעילויות שיא בשטח- בסדרות, בטיולים, בסיורים ובשוטף, על-פי ראות עיניהם. חברי החוליה מובילים בסוף שנה את מסע חובק ישראל, הנמשך כשבועיים ברחבי הארץ כולה. בנוסף אחראיים חבריה על העלאת המודעות לסביבה ואיכות הסביבה.

חולית קשרי חוץ- אחראית על איתור מועמדים למכינה לשנה הבאה וחבריה מובילים את הקשרים עם מכינות אחרות, משלחות מחו"ל והעיריות, בכל הנוגע לפעילויות משותפות וקידום יוזמות.

מיכאל גל ז"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכינה קרויה על שמו אלוף-משנה במילואים מיכאל גל, שהיה ממקימי מדרשת "שדה בוקר", מייסד פרויקט מקא"מ, מנכ"ל מנח"י ירושלים ומנהל בית-הספר למנהיגות חינוכית "מנדל".

עולם בוגרי המכינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל מתשע"ד החל לפעול במתכונת איכותית ארגון הבוגרים של המכינה. הארגון הוקם ומנוהל על ידי הבוגרים עצמם, אשר מצאו בו פלטפורמה נכונה להמשך פעולתם בעולם הבוגרים והשפעתן על המשך חייהם והחברה הישראלית. כיום למכינה כ-400 בוגרים אשר בעברם שירות צבאי משמעותי בתפקידי פיקוד וקצונה מאתגרים. הבוגרים המשוחררים לוקחים חלק בהובלת החברה הישראלית דרך האקדמיה ובתפקידים אזרחיים שונים ומגוונים. תפקידים בהם פוטנציאל ההנהגה וחדוות האדם שבהם באים לידי ביטוי.

ארגון הבוגרים מקיים מגוון תהליכי עומק. מדחיפת יוזמות חברתיות חוצות אזור, תהליכי שילוב הבוגרים באקדמיה ועוד. כל זאת לצד פעילות לימודית חברתית משותפת. הבוגרים ממשיכים לפעול בתוך רשת חברתית מיוחדת, המאפשרת פתיחת דלת בכלל תחומי החיים.

פרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]