מכינה קדם-צבאית בית ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכינת בית ישראל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכינת בית ישראל היא מכינה קדם-צבאית שהוקמה בשנת תשנ"ח (1997) בקיבוץ עירוני בית ישראל בשכונת גילה שבירושלים, מתוך רצון להתמודד עם בעיות חברתיות בישראל ולחזק את ערכי התרומה והשליחות. מכינת בית ישראל היא הראשונה[1] המשולבת לתלמידים דתיים וחילונים. מייסד המכינה והעומד בראשה הוא תא"ל הושע פרידמן בן שלום (בנו של ישראל פרידמן בן-שלום), זוכה פרס אבי חי. עם כניסתו של הושע לתפקידו כקצין מילואים ראשי בשנת תשע"ג, ממלא את מקומו כראש מכינה רן סרלין. הצוות החינוכי במכינה הוא חלק מקהילת בית ישראל.

תוכנית הלימודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למכינה מגיעים מדי שנה כ-50 צעירים וצעירות מסיימי י"ב, הדוחים את גיוסם לצה"ל בשנה. חלק מן התלמידים לומדים חצי שנה נוספת לפני גיוסם.

הלימודים במכינה מבוססים על קורסי בחירה שנתיים במקצועות כגון פילוסופיה, גמרא, היסטוריה של עם ישראל, ספרות, כלכלה ועוד, וכן סדנאות כגון כתיבה יוצרת ואמנות. יום בשבוע נוסעים חברי המכינה לבית המדרש "בינה" שבסמינר אפעל, כחלק משיתוף הפעולה עם המכינה.

ארבע פעמים בשנה מוציאה המכינה לפועל סדרות שטח שמשכן 4 - 6 ימים. סדרות אלו עוסקות בקונפליקטים בחברה הישראלית: ערביי ישראל, א"י השלמה, מדינה יהודית דמוקרטית, השכונות ועיירות הפיתוח ועוד. לפני כל סדרה מתקיימת הכנה של מספר שבועות.

פעילות התנדבותית ומסלולי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי המכינה מתנדבים מספר פעמים בשבוע בעבודה פרטנית ובקבוצות עם ילדי בכיתות א'-י"ב בבתי הספר הסמוכים, בחונכויות ובפעילויות בשכונה.

בוגרי המכינה משתלבים בין היתר בפרויקט גולני - שמטרתו גיוס לגדודי החטיבה כדי להצמיח מנהיגות פיקודית המונעת מתוך מוטיבציה ערכית. חלק מבוגרות המכינה משרתות כמורות חיילות בנח"ל וכמש"קיות הוראה במחוו"ה אלון.

לאחר שירותם הצבאי הבוגרים מוזמנים לתוכניות המשך בתוכנית בית המדרש, הכוללת יום וחצי בשבוע של לימודי יהדות, ולהיות שותפים בחממה לקבוצות צעירות ובפרויקטיים חברתיים בשכונה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יחד עם מכינת נחשון שהוקמה באותה שנה.