מכירת גראז'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מכירת גראז' בקליפורניה, 2005
מכירת גראז' בקליפורניה, 2005

מכירת גראז', נקראת גם מכירת חצראנגלית: Garage sale; Yard sale), הוא אירוע פרטי, חד פעמי ולא פורמלי בו סחורה משומשת נמכרת על ידי אנשים פרטיים בבתיהם ולעיתים רבות אף בחניה המקורה הפרטית של המוכרים ומשום כך זכו האירועים הללו לכינוי "Garage sale". מכירות הגראז' נפוצות במיוחד בארצות הברית.

בדרך כלל הסחורה אשר נמכרת ב"מכירת גראז'" כוללת פריטים ביתיים אשר לא נחוצים יותר במשק הבית כאשר בעל הרכוש הוא זה שאחראי על ניהול מכירת הגראז'. לעיתים רבות המוצרים שנמכרים הם חדשים / במצב כמו חדש / במצב שמיש ומוצעים למכירה פשוט משום שהבעלים שלהם איננו רוצה או צריך יותר את הפריט ומעוניין למכור אותו בעיקר כדי לצמצם את כמות הרכוש שברשותו או בשביל להרוויח כספים.

אירועים אלו מתקיימים לרוב לפני מעבר דירה או בתחילת האביב, אחרי שאנשים מסדרים את ביתם ואת מחסניהם לקראת הקיץ. לפני אירוע המכירה, המוכר מפרסם את המועד המתוכנן בו הוא מתכוון לערוך את "מכירת הגראז'" באמצעות פליירים, מודעות בעיתון או באתרי אינטרנט המכילים לוח מודעות מקוון (כגון קרייגסליסט). המכירה מתבצעת בדרך כלל במוסך, בחצר הבית, על המרפסת, או מדי פעם בתוך הבית של המוכר.

הפריטים אשר נמכרים לרוב במכירות הגראז' כוללים בגדים, ספרים, צעצועים, תקליטורים, כלי גינה, ציוד ספורט, ומשחקי לוח. כמו כן, לעיתים רבות נמכרים גם פריטים גדולים יותר כגון ריהוט ומכשירי חשמל ביתיים. מכירות הגראז' נפוצות בעיקר באזורים פרווריים בסופי השבוע כאשר מזג האוויר הוא טוב ובדרך כלל נערכות בטווח שעות מוגדר. מכירות הגראז' מושכים אליהם לעיתים רבות אנשים אשר מחפשים אחר עסקאות טובות או אחר חפצים נדירים או יוצאי דופן.

אף על פי שברוב המקרים המחיר של הפריטים במכירות הגראז' נקבע על ידי המוכרים מראש והם הצמידו תוויות מחיר לפריטים לעיתים רבות הקונים נוהגים להתמקח על מחירי הפריטים ומצליחים להוריד את המחיר של הפריטים. לעיתים רבות הפריטים במכירת הגראז' עשויים אף להיות ללא תוויות מחיר משום שהמוכר מעדיף להתמקח עם הקונים על מחיר הפריטים.

לעיתים רבות "מכירות הגראז'" נערכות על ידי מספר משפחות אשר מרכזות את הפרטים במקום אחד בו מתבצעת המכירה או על ידי מספר משפחות אשר מתגוררות בשכנות אשר מחליטות לערוך את מכירות הגראז' באותו המועד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]