מכנף נאה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןמכנף נאה
Tipuana tipu.jpg
מצב שימור
נכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו־פסיגיים קדומים
סדרה: קיטניתאים
משפחה: קטניות
תת־משפחה: פרפרניים
סוג: מכנף
מין: מכנף נאה
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Tipuana tipu
Kuntze, 1914

מכנף נאה (שם מדעי: Tipuana tipu, קרוי גם רוזווד) הוא עץ נשיר ממשפחת הפרפרניים. הוא קיבל את שמו מצורת פירותיו, הדומה לכנף.

פרחי מכנף נאה שנשרו מכסים מרפסת כניסה לבית.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גזעו של המכנף הנאה עבה וצבעו חום, קליפתו מחוספסת. עליו ירוקים, מנוצים פעם אחת, והעלעלים בצורת אליפסה. העץ יכול להיתמר לגובה של בין 12–15 מטרים ולהתפרס לרוחב של כ־12 מטרים. בסביבת גידולו הטבעית והמיוערת, למכנף הנאה גזע מרכזי אחד המתפצל למספר גזעי משנה בגובה של כמה עשרות מטרים. כאשר הוא נשתל כעץ נוי בשטחים פתוחים יותר, הוא נוטה לפתח גזעי משנה כבר בגובה הקרקע, אם הוא לא נגזם כראוי.

עונת הפריחה של המכנף הנאה היא באביב. קצב צמיחתו מהיר.

מכנף נאה זקוק לשמש מלאה. הוא מעדיף חום, אינו צורך מים רבים ומתאים לכל סוגי הקרקע.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורו של המכנף הנאה הוא מצפון בוליביה עד דרום ארגנטינה, שם הוא מצוי ביערות הגלריה של האנדים, כמעט בכל התנאים המצויים שם – מגובה פני הים עד גובה 2,900 מטר, באזורים יבשים יחסית ובאזורים שכמות הגשם השנתית בהם מגיעה ל־2,500 מ"מ. הוא מעדיף אדמות בעלות ניקוז טוב, אך אינו בוחל גם באזורים אחרים. הוא עמיד גם למגוון טמפרטורות ומסוגל לשרוד גם כשהטמפרטורה צונחת ל־5 מעלות מתחת לאפס.

צמיחתו המהירה של העץ הופכת אותו לבחירה מועדפת לתוכניות ייעור מחדש, למניעת סחף וכשובר רוח. בדומה לצמחים אחרים ממשפחת הקטניות, המכנף הנאה סופח חנקן בשורשיו, והדבר הופך אותו למטייב קרקעות. המכנף הנאה הוא אחד מצמחי המספוא העיקריים בבוליביה, ויתרונו העיקרי הוא העובדה שהוא אחד המקורות היחידים למספוא בעונת החורף היבשה. העץ המופק ממנו הוא איכותי, ומשמש לבניית רהיטים ולהפקת עץ ופחם לבערה.

המכנף הנאה משמש כעץ נוי בכל רחבי העולם. העץ הובא לארץ ישראל בשנת 1911, עת ניטע במושבה מגדל על ידי אוטו ורבורג. הוא נקלט היטב ונפוץ כעץ נוי בעיקר בשנות השבעים והשמונים של המאה ה־20. המין נקלט בארץ במידה כה מוצלחת, עד כי הוא מוגדר כיום כמין פולש.

פרחים, פירות וזרעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרחי המכנף הנאה קטנים, צהובים ובצורת לוע של אריה. הפרחים חסרי ריח. פריו של העץ הוא זרע עטוף במעטה סיבי וקשה המתרחב למבנה דמוי כנף (ומכאן שמו). כאשר הפרי מבשיל הוא מתייבש וצבעו משתנה מירוק לחום. הוא נושר מהעץ בצורת סחרור. מבנה הזרע מאפשר לרוח לשאת אותו למרחקים ניכרים מהעץ.

תמונות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכנף נאה בוויקישיתוף
  1. ^ מכנף נאה באתר הרשימה האדומה של IUCN