מכתשי עריף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המכתש הקטן, דוגמה למכתש סחיפה כמו מכתשי עריף
המכתש המערבי בהר עריף
המכתש המערבי בהר עריף, (הגדול יותר). מבט לכיון דרום מערב

מכתשי עריף הם זוג מכתשי סחיפה השוכנים בישראל על הר עריף. הם הקטנים ביותר מבין מכתשי הנגב וחצי האי סיני. אחד המכתשים נמצא על דופנו הדרום מזרחי של ההר והשני על דופנו המערבי של הר עריף, אשר שוכן לא רחוק ממצפה רמון וגובהו 965 מטרים. בשנת 1995 מכתשי עריף הוגדרו כחלק מארץ המכתשים, ובכך הוגדרו כאתר גאולוגי לאומי.

גאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכתשי עריף נחשפות שכבות מעידן הקרטיקון, היורה והטריאס. קירות המכתש בנויים שכבות של דולומיט וגיר מגיל קנומן, ובתוכו בנויות דפנות המכתש שכבות של אבן חול מגיל קרתיקון תחתון. מכתשים אלו התפתחו על גבי קמר מעוות שנוצר לאורך העתק הרוחב עריף-בתור. המכתשים מהווים חלון גאולוגי ייחודי, מכיוון שנתגלו בקרקעיתם שכבות סלעים מתקופות שאינן חשופות במקום אחר בארץ ישראל, הכוונה לתצורת רעף מגיל טריאס[1]. בלב המכתש המזרחי מצוי סדן של סלע מגמתי בדומה לשן רמון המופיעה במכתש רמון. באזור מצויים מאובנים רבים של פרוקי-רגליים קטנים יבשתיים וימיים. מכתשי עריף הם מכתשי סחיפה, כלומר מכתשים שנוצרו כתוצאה מגידוע וסחיפה של שכבת סלע קשה שכיסתה שכבת סלע רכה. [2] מכתש המערבי רדוד יחסית כיוון שאבני החול של תצורת חתירה דקות כאן במיוחד (80 מ' במכתש עריף ומכתש עריף א-נאקה לעומת 200-250 באילת ו 600 בנגב הצפוני). זהו מיקום שיא הגידוע של קונגלומרט ערוד שנותר כשיא סטרוקטורלי בזמן שקיעתה של תצורת חתירה ולכן עוביה קטן.

אתרים באזור המכתשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באזור המכתשים יש אתרים רבים. ביניהם יש בתי קברות בדואיים עתיק ומספר בארות מים. המכתשים נמצאים בקרבת הר כרכום המאופיין בציורי סלעים רבים ובממצאים ארכאולוגים קטנים. בנחל כרכום קיימים גבים מועטים ומפל גדול הנקרא מפל נחל כרכום. באזור גם נמצאים הרים כמו הר שגיא, הר דמוי טרפז בגובה של 996 מטר במערב הר הנגב והוא ההר השלישי בגובהו באזור זה לאחר הר רמון והר חריף, הר כרכום, והר חסון. המכתשים נמצאים בקרבת נחל ערוד שבו נמצאים כמו מצפה ערוד, בארות ערוד, הר עודד וכדומה. כל האזור גם מצוי בתחומי שמורת הר הנגב, אשר נמצאת דרומית למכתש רמון. אזור המכתשים הפך את הנגב לאתר תיירות אטרקטיבי לחובבי טבע וגאולוגיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מכתשי עריף נוצרו מאוחר יותר מהמכתש הגדול והקטן ולכן הוא עוד השתנה והתעצב. חלון גאולוגי הוא אזור בעל ייחודיות גאולוגית שאינה נפוצה לאזור זה. לדוגמה, פארק תמנע.
  2. ^ היווצרות מכתשי הנגב מתוך אתר פטרה ג'יפ