מלאכים (קבוצה חסידית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מלאכים (חסידות))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

המלאכים היא קבוצה חסידית קטנה שהתפלגה מחסידות חב"ד, השוכנת בוויליאמסבורג ובמונסי. מייסד הקבוצה הוא הרב אברהם דובער לוין. דרכי הקבוצה מיוסדים על שיטת חב"ד[דרושה הבהרה]. אנשי הקבוצה מאופיינים בהתנגדות קנאית לציונות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המנהיג הראשון של הקבוצה היה הרב חיים אברהם דוב בער לוין הכהן, המכונה "המלאך", שהיגר לניו יורק בשנת 1923. הוא היה חסיד של רבי שמואל שניאורסון, אולם התנגד לבנו, רבי שלום דובער שניאורסון. בהגיעו לניו יורק מונה לוין לרב קהילת 'נוסח האר"י' בברונקס. הרב שרגא פייבל מנדלוביץ', ראש מתיבתא תורה ודעת, למד עימו תניא, ועודד את תלמידי הישיבה לבקרו וללמוד ממנו. רבים מהם הפכו לחסידיו של מלאך, ועל שמו כונו "המלאכים". הם החלו לנהוג בהנהגות חסידיות, במהלך הזמן הם ערערו על סמכותו של הרב מנדלוביץ'. בשנת 1936 עזבו את הישיבה והצטרפו להקים ישיבה חדשה בשם "נתיבות עולם". לדברי נתנאל קווין, מנהל הישיבה דאז, התלמידים עזבו בעצמם את "תורה ודעת". על פי הרב מאיר ווברמן, אחד מאנשי "המלאכים", הם גורשו על ידי הרב מנדלוביץ'.[1] לאחר מכן, מנדלוביץ' בירר אצל הרב יהושע בוימל להיתר הדבר, ובוימל אישר בחיוב[דרושה הבהרה].[2] לעומת זאת הרב דב בריש אלפנט, השיב כי הם רשאים להמשיך ללמוד במוסדות הישיבה[דרושה הבהרה].

לאחר מותו של הרב לוין בשנת 1938 מילא הרב יעקב שור את מקומו.[3]

ישיבת נתיבות עולם נמצאת בשכונת וויליאמסבורג. היא התנהלה על ידי הרב מאיר ווברמן. באמצע העשור הראשון של המאה ה-21 החליפו בנו הרב מרדכי זאב, איש נטורי קרתא.[4]

מנהיגה הנוכחי של הקבוצה הוא הרב מלך פלור ממונסי. רבים מצאצאי ה"מלאכים" הצטרפו לחסידות סאטמר, בשל השקפותיהם האנטי-ציוניות המשותפות.

"המלאכים" מתנגדים לאדמו"רי חב"ד האחרונים, מהרב שלום דובער שניאורסון ואילך. הם מחרימים את ספרי הוצאת קה"ת. חלק מצאצאי "המלאכים" חזרו לזרם המרכזי של חב"ד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Untitled, ‏2005-11-23
  2. ^ שו"ת עמק הלכה, חלק ב, סימן כח
  3. ^ Hasidic people: a place in the new world, p. 26, Jerome R. Mintz - 1992 "They were too conscious of the Malach's sense of rejection from Lubavitch. Instead, new leadership of the M'lochim came from within the group. Rabbi Yankev Schor, one of the early students, was named as rabbi, but he shared..."
  4. ^ Rabkin, Yakov M. (2006). A Threat from Within: A Century of Jewish Opposition to Zionism. Fernwood Publishing. p.