מלודרמה (סוגה קולנועית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: משלב, קביעות שגויות, קביעות כוללניות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מלודרמה היא תת-ז'אנר של סרטי הדרמה, המאופיינת בכך שבמרכזה עלילה הפונה אל רגשותיו של קהל הצופים, אשר לעיתים קרובות תעסוק בהתמודדות עם המשברים של רגשות אנושיים, מערכות יחסים (בין אם רומנטיות ובין אם לאו) כושלות, מצבים משפחתיים מתוחים, טרגדיה, מחלה, נוירוזות, או קשיים רגשיים ופיזיים. סרטים אלו בדרך כלל תלויים בהתפתחותה של דמות סטריאוטיפית ובתמות רגשניות מאוד.

פרוטגוניסט גיבור הסרט המלודרמטי (ולעיתים קרובות, זוהי גיבורה) מוצג כשהוא סובל מלחצים חברתיים איומים, הדחקה, פחדים, אירועים בלתי סבירים או קשיים עם חברים, מאהבים, במקום העבודה, בתוך המשפחה או בקרב הקהילה בה הוא חי.

לעיתים, העלילות של סרטי המלודרמה אינן מציאותיות (עד כדי זלזול באינטליגנציה של הצופים), מלאות פאתוס, כוללות סיפורים מעושים ומופרכים של רומנטיקה מתקתקה, תוך שימוש בדמויות סטריאוטיפיות ומוגזמות, ולעיתים קרובות - יכללו דמות נשית מרכזית, על מנת לפנות לקהל הצופים הנשי.

בשנות ה-50, במאי סרטי המלודרמה הבולט בהוליווד היה דאגלס סירק, אשר עבד עם רוק הדסון בסרטים "נכתב ברוח" ו"ככל שהשמים מאפשרים" - שניים מהסרטים הבולטים ביותר בז'אנר.

בשנות ה-90, סרטי קולנוע ותוכניות טלוויזיה מלודרמטיות פנו לקהל של נשים אמריקאיות, על ידי הצגתן של ההשפעות של אלכוהוליזם, אלימות במשפחה, אונס וכדומה. סרטה של אנג'ליקה יוסטון משנת 1999 "אגנס בראון" הוא סרט טיפוסי של ז'אנר זה.

במאי הקולנוע סידני לומט, אמר בדיון על סרטו "לפני ששטן ידע" כי: "בדרמה הכתוב היטב, הסיפור נובע מתוך הדמויות, ואילו הדמויות במלודרמה הכתובה היטב - נובעות מתוך הסיפור".