מלחמת רוסיה–פולין (1632–1634)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מלחמת סמולנסק
Смоленская война
SmoleńskieIRP.JPG

מחוז סמולנסק המסוכסך מסומן באדום על גבי מפת האיחוד הפולני-ליטאי.
תאריך התחלה: סתיו 1632
תאריך סיום: אביב 1634
עילה: דרישה רוסית לעיר סמולנסק
תוצאה: שוויון
הצדדים הלוחמים

רוסיה הצאריתרוסיה הצארית  רוסיה הצארית

האיחוד הפולני-ליטאיהאיחוד הפולני-ליטאי  האיחוד הפולני-ליטאי

ראשי מדינה
רוסיה הצאריתרוסיה הצארית מיכאל הראשון, צאר רוסיה  האיחוד הפולני-ליטאיהאיחוד הפולני-ליטאי ולדיסלב הרביעי ואזה 

מלחמת רוסיה–פוליןפולנית: Wojna polsko-rosyjska), הידועה גם כמלחמת סמולנסקרוסית: Смоленская война) הייתה מלחמה בין רוסיה הצארית והאיחוד הפולני-ליטאי להשבת השטחים שמסביב לעיר סמולנסק אשר נלקחו מרוסיה במסגרת מלחמת רוסיה–פולין של 1605–1618.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת סמולנסק הוצתה עקב הדרישה הרוסית להשבת העיר סמולנסק לעבר שטחה. בזמן תקופת הצרות סמולנסק נכבשה בידי האיחוד הפולני-ליטאי אשר פעל לספח את כל רוסיה הצארית. האיחוד הפולני-ליטאי נחלש בנקודה זאת עקב איבוד שטחים בצפון בחופי הים הבלטי לידי האימפריה השוודית.

מלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף ספטמבר 1632 רוסיה, תחת מיכאל הראשון, צאר רוסיה, לבית רומנוב, הכריזה מלחמה על האיחוד הפולני-ליטאי ופלשה אל עבר הגבול המזרחי. בתחילת נובמבר הטילו הרוסים מצור על העיר סמולנסק.

הרוסים דאז הוציאו לפועל פעולה נרחבת נגד כלל החלק הצפוני של האיחוד הפולני-ליטאי. בסיום חורף 1633, הפולנים-ליטאים יצאו במתקפת נגד בדרום החזית לתוך שטח רוסיה. העיר סמולנסק לא נכנעה כל זמן זה לכוחות הרוסית. באוקטובר 1633 הפולנים-ליטאים ביצעו איגוף שהכריחה את הרוסים לסגת מן העיר. בנקודה זאת החלה התקדמות פולנית ואף פלישה מינורית לתוך רוסיה עצמה.

מורשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלפת שטחים בוצעה לאחר הסדר במאי 1634. לפי גבול חדש זה האיחוד הפולני-ליטאי סיפח שטחים בצפון החזית ורוסיה סיפחה שטחים בדרום החזית. אי המוכנות של הצבא הרוסי למאבק, והעובדה שהמאבק הוצת רק מהדחף להשיב את העיר סמולנסק, הביא לבסוף להשארתה בידיים פולניות.

בשובם למוסקבה הואשמו שיין ואיזמאילוב (המפקדים הרוסים במלחמה) בבגידה והוצאו להורג. על פי תנאי אמנת פוליאנובקה של (מאי 1634) קיבלו הפולנים פיצוי של עשרים אלף רובל. ההזדמנות הבאה של רוסיה להשיב את סמולנסק תגיע רק עשרים שנה מאוחר יותר, כאשר זאת תנצל סכסוך פנימי בין הפולנים-ליטאים והקוזאקים ויביאו למלחמת רוסיה–פולין (1654–1667).