מלחמת רוסיה–פרס (1796)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הפלישה הרוסית לפרס (1796)
حمله روسیه به ایران (۱۷۹۶)
מחנה המלחמה הרוסי
מחנה המלחמה הרוסי
מחנה המלחמה הרוסי
תאריכים אפריל 1796נובמבר 1796 (כ־215 ימים)
מקום עבר הקווקז
עילה כיבוש פרסי של גאורגיה.
תוצאה סטטוס קוו
הצדדים הלוחמים

האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית האימפריה הרוסית

מנהיגים
אע'א מוחמד ח'אן קאג'אר  האימפריה הרוסיתהאימפריה הרוסית יקטרינה השנייה, קיסרית רוסיה 
כוחות

הרגימנט המלכותי הקאג'ארי בצפון פרס, מוסקטרים שבטיים

10,000-30,000

מלחמת רוסיה-פרס של 1796פרסית: حمله روسیه به ایران – פלישת רוסיה לאיראן, ברוסית: Русско-персидская война) הייתה אחת מבין מלחמות האימפריה הרוסית–פרס (אנ'). המלחמה החלה בפלישת האימפריה הרוסית לעבר הקווקז הפרסי, בתגובה לכיבוש טביליסי בידי המצביא הפרסי אע'א מוחמד ח'אן קאג'אר. ההתקדמות הרוסית במלחמה נעצרה בעקבות מותה של יקטרינה השנייה, קיסרית רוסיה ובירושת הכס של פאבל הראשון, קיסר רוסיה, שקרא לסיום המלחמה והשבת החיילים.

התפשטותו הצבאית של אע'א מוחמד ח'אן קאג'אר, שליט השושלת הקאג'ארית, הביאו למשבר בין האימפריה הרוסית וממלכת פרס הקאג'ארית על השליטה בגילאן וההשפעה על הים הכספי במהלך שנות ה-80 של המאה ה-18. המשבר נפתר בניצחון פרסי ובסיפוח של האזור, אך הביא לקרע ביחסי שתי האומות. עקב איום מצד הקאג'ארים והאימפריה העות'מאנית, ממלכת כארתלי-קאחתי הגאורגית הפכה למדינת חסות רוסית. אע'א מוחמד ח'אן קאג'אר יצא בשנת 1795 למסע כיבוש בעבר הקווקז במסגרתו הפיל את הממלכה הגאורגית וכבש את טביליסי.

בשל מחסור בנשק וכוח אדם מוצבים באזור, לא סיפקו הרוסים שום סיוע לבעל בריתם, אך בשנה שלאחר מכן, בעוד היה מוחמד ח'אן קאג'אר במערכה בח'וראסאן, שלחה יקטרינה השנייה, קיסרית רוסיה צבא שמנה בין 10,000 ל-30,000 חיילים למערכה נגד הפרסים[1]. ולריאן זובוב, שהוביל את הצבא, השיג את תמיכתם של מרבית הח'אנים במזרח הקווקז, אך הכיבוש נמשך פחות משנה. השילוב בין אספקה לקויה, תכנון לקוי, חוסר ידיעה בשטח ואי אמינותם של הח'אנים המקומיים הפכו את ההתקפה המכריעה על גילאן לבלתי אפשרית בשביל צבא האימפריה הרוסית.

צבאות רוסיה ופרס מעולם לא נפגשו בשדה קרב; בנובמבר 1796 נפטרה יקטרינה השנייה, ובנה פאבל הראשון, קיסר רוסיה הורה מיד לחזור מהקווקז[2]. כל המערכה הייתה כישלון מביך עבור הרוסים. אע'א מוחמד ח'אן קאג'אר, שהוכתר מאוחר יותר בתור השאה של כל ממלכת פרס, שב לאחר סדרת מערכות צבאיים לעבר הקווקז וסיפח אותו אך נרצח ב-17 ביוני 1797 לפני שהספיק לכבוש מחדש את ממלכת כארתלי-קאחתי. אחיינו והיורש המיועד, באבא חאן, ירש אותו על כס המלוכה בתור פתח עלי שאה קאג'אר. המאבק הרוסי-פרסי על גאורגיה ועל ההשפעה בקווקז הביא בסופו של דבר למלחמת רוסיה–פרס (1804–1813).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]