מלחמת שבעת השבועות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מלחמת שבעת השבועות
Battle of Koniggratz by Georg Bleibtreu.jpg
קרב סדווה
תאריך התחלה: 14 ביוני 1866
תאריך סיום: 23 באוגוסט 1866
משך הסכסוך: 10 שבועות ויום
מקום: אירופה
43°28′26″N 1°33′11″W / 43.474°N 1.553°W / 43.474; -1.553 קואורדינטות: 43°28′26″N 1°33′11″W / 43.474°N 1.553°W / 43.474; -1.553 
תוצאה: ניצחון פרוסיה
הצדדים הלוחמים

מלחמת שבעת השבועות הייתה מלחמה בין אוסטריה לבין פרוסיה שהתרחשה בשנת 1866. בסופה פרוסיה השיגה שליטה על רוב גרמניה. באוסטריה ובגרמניה נקראת המלחמה "מלחמת האחים".

הסיבות למלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך מאות שנים, שליטי האימפריה הרומית הקדושה מאוסטריה שלטו באופן רשמי בכל גרמניה, אך השליטה בפועל הייתה בידיהם של אצילים מקומיים עם תמיכה ממקורות חיצוניים, בעיקר מצרפת. פרוסיה נהייתה אחת מהכוחות הגדולים במדינות אלה, ועד המאה ה-19 נחשבה לאחת מהכוחות הגדולים באירופה. לאחר שהמלחמות הנפוליוניות הסתיימו בשנת 1815, השפעתה של צרפת על גרמניה נחלשה ורעיונות לאומיים התפשטו ברחבי אירופה.

השלכות המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי למנוע התערבות במלחמה על ידי צרפת או רוסיה, דחף ביסמרק את וילהלם קיסר פרוסיה לעשות שלום עם האוסטרים במהירות, ולא להמשיך במלחמה בתקווה לרווחים נוספים. בתיווך צרפתי, הסתיימה המלחמה בשלום פראג (1866) בניצחון פרוסי. הסכם השלום בפראג הביא לפירוקה של הקונפדרציה הגרמנית, לסיפוח הפרוסי של רבות מבעלות בריתה לשעבר של אוסטריה, ולהדרה רשמית וקבועה של אוסטריה מאיחוד המדינות הגרמניות.

תוצאתה העיקרית של המלחמה הייתה ביצירת הקונפדרציה הצפון-גרמנית, על ידי פרוסיה. שלא כקודמתה, הקונפדרציה הגרמנית, הייתה הקונפדרציה הצפון-גרמנית מדינה של ממש. שטחיה חפפו את שטחי הקונפדרציה צפונית לנהר מיין כולל את מחוזותיה המזרחיים של פרוסיה ואת דוכסות שלזוויג אך ללא שטחי אוסטריה, בוואריה, וירטמברג, באדן וחלקה הדרומי של הדוכסות הגדולה של הסן, והיא איחדה את צפונה של גרמניה תחת הנהגתה של פרוסיה באמצעות איגוד המכס (Zollverein) והסכמי שלום חשאיים עם מדינות הדרום (שנחתמו יום לפני החתימה על שלום פראג).

הקונפדרציה התבטלה לאחר איחודה של גרמניה בשנת 1871. למרות זאת, ניתן לומר שתוצאות המלחמה והקמת הקונפדרציה, שימשו אבן יסוד לכינונה של החוקה הגרמנית באותה השנה. חוקה זו העניקה לקאנצלר החדש אוטו פון ביסמרק סמכויות רבות שכן היא הפכה אותו ל"אחראי" אך לא חייבה אותו לתת דין וחשבון בפני הבונדסטאג והעבירה לידיו את הסמכויות על התקציב הצבאי (לאחר המשבר החוקתי אליו נקלע וילהלם הראשון בשנת 1862).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.